Najdroższa parafia w Polsce? "Co łaska" wynosi w niej więcej, niż kilkumiesięczna pensja wielu osób w Polsce

Najdroższa parafia w Polsce? "Co łaska" wynosi w niej więcej, niż kilkumiesięczna pensja wielu osób w Polsce Źródło: pxhere CC0 Domena publiczna

Parafia w jednym z polskich miast zaskakuje swoim cenami, jakie należy zapłacić za odprawienie sakramentów i wydanie świadczeń. "Co łaska" w tym miejscu powala na kolana. Za niektóre "usługi" należy zapłacić więcej niż kilkumiesięczna pensja wielu Polaków. Chyba nie ma drugiej tak drogiej parafiii.

Parafia oferuje odprawienie chrztu, ślubu, pogrzebu, można także zamówić mszę za zmarłych lub wziąć zaświadczenie potrzebne podczas chrztu czy ślubu. Parafianie muszą się jednak liczyć z tym, że "co łaska" jest dokładnie określona. Ile należy zapłacić za poszczególne "usługi" w jednej z najdroższych parafii w Polsce? 

Parafia zaskakuje cenami. Cena pogrzebu to więcej niż kilkumiesięczna pensja 

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, która znajduje się w Bolesławcu przy ulicy Ceramicznej, jest jednym z kościołów w kraju, gdzie za sakramenty Polacy zapłacą więcej niż w innych świątyniach. Zgodnie z cennikiem zamieszczonym na portalu colaska.pl, średnia cena za ślub wynosi tam 1500 złotych, za chrzest trzeba zapłacić 500 złotych. Najtańsze na liście jest pobranie zaświadczenia, by zostać chrzestnym lub wziąć ślub oraz zamówienie wypominków. Za coś takiego przyjdzie zapłacić 200 złotych. Zamówienie mszy niezależnie od dnia tygodnia czy godziny koszt zamówienia mszy wynosi 300 złotych. Najdroższa jest opłata za pogrzeb. Parafia w jednorazowej wpłacie życzy sobie 6 tysięcy złotych. W cenę wliczona jest msza, miejsce na cmentarzu, organista oraz msze żałobne. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

"Co łaska" nie istnieje? 

Zgodnie z tradycją w kościołach na terenie całego kraju msze święte i sakramenty odprawiane były za opłatą "co łaska". Czyli w zależności od zasobności portfela i chęci parafian, mogli oni składać dobrowolne opłaty. Czasy się zmieniły i wydaje się, że system ten przestał obowiązywać. Jednak wciąż nie ma oficjalnych cenników, w których można sprawdzić, ile przyjdzie zapłacić za chrzest czy pobranie zaświadczenia. Co ciekawe, kościoły w Polsce nie powinny ich wprowadzać. Więcej na ten temat zdradził ksiądz Kamiński. 

Dzisiaj grzeje: 1. Zakaz, który rozwścieczył Polaków, już nie obowiązuje. Mamy potwierdzenie

2. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

3. Pilny komunikat do wszystkich Polaków. Sytuacja lada moment będzie krytyczna

- Trzeba przypomnieć, że w warunkach polskich nie powinny mieć one (cenniki - przyp. red) miejsca, gdyż II Synod Plenarny, odbywający się w latach 1991-1999, zabronił wyznaczania wysokości ofiar przy okazji sprawowania sakramentów i sakramentaliów. Tak więc ewentualne cenniki są nieporozumieniem - powiedział ks. Kamiński w rozmowie z Onetem. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Co stało się z Magdaleną Ogórek? W sieci znajduje się nagranie, które ujawnia wszystko
  2. Pszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowców
  3. Bardzo smutne wyznanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Usłyszała od lekarzy porażającą diagnozę
  4. Tragedia w północnej Polsce. Umierał na oczach rodziny, wielki ból
  5. Ogromna wpadka gwiazdy TVP na festiwalu w Opolu. Wszyscy patrzyli tylko na jej nogi, dramat
  6. Jej smak zaskakuje. Przepyszna sałatka z kiszonych ogórków z sosem musztardowym

Źródło: Colaska pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News