Interpol został zaangażowany w poszukiwania pary Norwegów, którzy uciekli z kraju z dwójką swoich dzieci. Bliźnięta zostały odebrane parze tuż po porodzie. Powodem były podejrzenia, jakoby ich matka cierpiała na niedorozwój umysłowy. Po długiej rozłące, gdy dzieci trafiły wreszcie do biologicznych rodziców, ci uciekli razem z nimi do Polski.

Bliźnięta urodziły się w październiku 2015 roku. Radość pary Norwegów nie trwała jednak długo. Tuż po porodzie urzędniczka Urzędu Ochrony Praw Dziecka (Barnevernet) odebrała dzieci rodzicom. Usprawiedliwieniem takiego działania miał być niedorozwój umysłowy, jaki zdiagnozowano u ich matki. Badanie, które miało taki niedorozwój wykazać przeprowadzono jedenaście lat wcześniej.

Choć działania Barnevernet zostały ostro potępione, a sama sprawa dzieci nagłośniona, urząd zachował dzieci z dala od ich biologicznych rodziców. Matka bliźniąt wykonała dwa nowe badania, które wykazały, że nie ma żadnego niedorozwoju. Miało to pomóc w odzyskaniu pociech.

Faktycznie, Barnevernet zgodził się na ponowne rozpatrzenie swej decyzji. Od tamtego momentu rodzice mogli co jakiś czas widywać swoje bliźnięta, którymi dotychczas zajmowała się rodzina zastępcza. Biologiczni rodzice mieli także do końca czerwca przejść specjalne szkolenie w opiece nad dziećmi. To wtedy, według zapewnień, ich sprawa miała zostać ponownie rozpatrzona. Istniało duże prawdopodobieństwo, że odzyskają prawo do opieki.

Niestety, na początku czerwca do pary dotarła informacja jakoby dzieci nie zostaną im oddane, gdyż decyzja miała już zapaść za ich plecami. Nie czekając długo para Norwegów zabrała pociechy ze sobą i uciekła z kraju. Skierowali się do Polski. Według śladów elektronicznych, mają ukrywać się teraz w jednym z polskich miasteczek.

Według norweskiego prawa, rodzice ci nie posiadają praw do opieki nad własnymi dziećmi, bliźnięta zostały więc uprowadzone. W pościg za parą wysłano więc Interpol. Jak na razie norweskie służby namawiają rodziców do ujawnienia się i dobrowolnego oddania dzieci.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: niezalezna.pl
pt

...

Zobacz również