To, że stosunki Donalda Trumpa z papieżem Franciszkiem delikatnie mówiąc, nie są zbyt życzliwe można było zauważyć jeszcze w czasie minionej kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Chłód jaki panuje między głowami państw, dało odczuć się także w czasie ich wczorajszego spotkania.

Jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej Franciszek krytykował zapowiedzi Donalda Trumpa o planach budowy muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Papież powiedział wprost, że takie działanie jest sprzeczne z zasadami chrześcijaństwa.

Kiedy organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie zaatakuje Watykan, papież jeszcze bardzo zapragnie i będzie się o to modlił, żebym został prezydentem – odpowiadał Donald Trump na zarzuty Franciszka.

Chłodne relacje, jakie łączą papieża z prezydentem Stanów Zjednoczonych, były doskonale widoczne na wczorajszym spotkaniu. Media uchwyciły nawet jak Franciszek żartował sobie z tuszy Donalda Trumpa.

Czym go Pani karmi? – zapytał Melanię Trump papież.

Wszyscy zgromadzeni zrobili oczywiście dobrą minę do złej gry, jednak trudno było nie wyczuć nuty złośliwości w pytaniu papieża, biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi obu głów państw. Wielu komentatorów uważa, że jeszcze żaden z prezydentów USA nie miał tak fatalnych stosunków z głową Kościoła Katolickiego.

...

Zobacz również