Przełomowe słowa Franciszka ws. zakonnic. Takiej deklaracji jeszcze nie było

Przełomowe słowa Franciszka ws. zakonnic. Takiej deklaracji jeszcze nie było Źródło: youtube.com/ CBS News

Papież Franciszek przerwał milczenie. Argentyński duchowny w trakcie spotkania zorganizowanego w Rzymie powiedział kilka przełomowych słów w sprawie zakonnic. Czy dzięki wstawiennictwu Ojca Świętego pewne złe zwyczaje prezentowane przez przedstawicieli kleru odejdą w zapomnienie?

Papież Franciszek nie przestaje zaskakiwać. Głowa Kościoła katolickiego, która ostatnio poświęciła dużo energii i pracy na rozwiązanie kwestii pedofilii w organizacji postanowiła skupić się na zupełnie innym, ale równie ważnym zagadnieniu. Duchowny wyznał, że kolejną rzeczą, z jaką będzie chciał się zmierzyć w trakcie swojego pontyfikatu, jest problem wykorzystywania zakonnic przez księży. Wiele wskazuje na to, że słowa i działania biskupa Rzymu mogą pomóc tysiącom sióstr zakonnych na całym świecie.

Papież Franciszek o wykorzystywaniu zakonnic

Według głowy kościoła katolickiego problem wykorzystywania zakonnic w strukturach organizacji istnieje już od wielu lat. Samemu Franciszkowi nie chodzi jednak tylko o wyłącznie o zmuszanie zakonnic do realizacji seksualnych zachcianek duchowieństwa. Chodzi przede wszystkim o służbę, która, według papieża, często przybiera formę niewolnictwa.

- Wykorzystywanie zakonnic to poważny, ciężki problem. Jestem świadom, także tu w Rzymie, problemów, znam informacje, jakie napływają. [...] To nie tylko wykorzystywanie seksualne zakonnicy, ale także nadużywanie władzy, sumienia. Musimy z tym walczyć - powiedział papież Franciszek

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Problem wykorzystywania zakonnic równa się problemowi pedofilii w kościele

Według Franciszka zagadnienie pedofilii w strukturach Kościoła, jak też kwestia wykorzystywania zakonnic są obecnie najbardziej istotnymi sprawami, z którymi przyszło się mierzyć Kościołowi. Duchowny stwierdził jednak, że z tymi sprawami trzeba się mierzyć "krok po kroku", ponieważ nagłe, podyktowane emocjami zachowanie nie rozwiąże żadnego z tych problemów i będzie niczym innym, jak aktem populizmu.

- Ja ich rozumiem, bo za tym kryje się cierpienie. Powiedziałem, że gdybyśmy powiesili stu księży - sprawców nadużyć na placu Świętego Piotra, wszyscy byliby zadowoleni, ale problem nie zostałby rozwiązany - podkreślił Franciszek

Na sam koniec zebrania w Watykanie, papież zwrócił się bezpośrednio do sióstr zakonnych na całym świecie i apelował do nich, aby nie dawały się manipulować księżom traktujących ich jak służbę.

- Proszę: służba tak, poddaństwo nie - zaapelował biskup Rzymu

ZOBACZ TAKŻE

  1. Edyta Górniak ma KRÓTKIE włosy! Wygląda jak 20 LAT temu, gdy zaczynała karierę!
  2. Pola Raksa wciąż ZACHWYCA jak dawniej! Ma prawie 80 lat, a wygląda cudownie
  3. Kinga Rusin bez stanika szaleje na Dzikim Zachodzie. Zdjęcia w sieci
  4. Sablewska w kosmicznie drogich majtkach wyznaje miłość pośladkami. Oniemiejecie (FOTO)
  5. Żona uwielbianego bohatera "Na Wspólnej" umiera. Błaga już tylko o jedno, zostało jej niewiele czasu
  6. Tragiczny finał awantury w szkole podstawowej im. Króla Maciusia. Nie żyje uczeń, wstrząsające informacje Polsatu

Źródła: interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News