Papież Franciszek podczas pasterki, w mocnych słowach, przestrzega przed obojętnością

Papież Franciszek podczas pasterki, w mocnych słowach, przestrzega przed obojętnością Źródło: fot. wikimedia.org/pixabay.com

W trakcie pasterki w Watykanie papież Franciszek przestrzegł wiernych przed obojętnością. Podkreślił, że wierni muszą pamiętać nie tylko o dzieciach, które leżą bezpiecznie w kołyskach, ale także o tych w schronach, na chodnikach i w łodziach przepełnionych uchodźcami.

Papież Franciszek wygłosił homilię podczas mszy w bazylice Świętego Piotra. Przestrzegł w niej przed obojętnością, która jego zdaniem jest coraz częściej obecna w sercach ludzi. Przypomniał także, że w oczach Boga nikt nie jest zepchnięty na margines.

Bóg nie pojawia się w sali szlacheckiej pałacu królewskiego, ale w ubóstwie żłobu; nie w blasku pozorów, ale w prostocie życia; nie u władzy, ale w zaskakującej małości. Bóg nie jest daleki, nie musimy Go poszukiwać na orbitach niebiańskich lub w jakiejś mistycznej idei; jest blisko, stał się człowiekiem i nigdy nie odłączy się od naszego człowieczeństwa, które uczynił swoim.

Aby Go spotkać trzeba iść tam, gdzie On przebywa: trzeba się pochylić, uniżyć się, stać się małymi. Pozwólmy, by wyzwaniem dla nas było Dzieciątko w żłobie, ale także dzieci, które nie leżą dziś w kołysce, otoczone pieszczotą miłości matki i ojca, ale leżą w nędznych żłóbkach godności: w podziemnym schronie, by uniknąć bombardowania, na chodniku wielkiego miasta, na dnie łodzi przeciążonej migrantami. Pozwólmy, by wyzwaniem dla nas były dzieci, którym nie pozwala się narodzić, te, które płaczą, bo nikt nie zaspokaja ich głodu, te, które nie trzymają w rękach zabawki, lecz broń.

Jezus urodził się jako odrzucony przez jednych i przy obojętności większości. Także dzisiaj taka obojętność jest możliwa, gdy Boże Narodzenie staje się świętem, w którym protagonistami stajemy się my sami, zamiast Jezusa; kiedy światła komercji spychają w cień światło Boga; kiedy gonimy za prezentami, a pozostajemy niewrażliwi na osoby usunięte na margines - mówił papież Franciszek.

wk

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News