papież franciszek_po
yt/Vatican News
Anna Maria Guziewska - 6 Stycznia 2019

"Przestańcie błyszczeć własnym światłem". Papież Franciszek upomina księży

Papież Franciszek wie, że kondycja Kościoła jest najlepszym sprawdzianem jego pontyfikatu. W ostatnim z kazań postanowił upomnieć księży i podkreślił, że potrzeba władzy jest bardzo zdradliwa i niebezpieczna.

Papież Franciszek chciałby, aby księża pamiętali o swoich obowiązkach. W jego ocenie, coraz częściej starają się dążyć do władzy, a wszelkie doniesienia o ich próbach wybicia się na tle innych, Watykan zasmucają. Postanowił ponownie upomnieć swoich współpracowników.

Co Papież Franciszek powiedział o władzy w Kościele? Watykan jasno ocenia sytuację

Podczas niedzielnej homilii, papież odniósł się do zaprzestania noszenia "nadętych szat" przez duchownych. Wspomniał także, że szczerze go martwią zapewnienia o tym, że sławni ludzie potrzebują naszej szczególnej uwagi. - Bóg nie staje w świetle reflektorów świata, aby się objawić - pojawiło się w kazaniu papieża. Później postanowił się odnieść do tego, w jaki sposób księża funkcjonują w Kościele. - Ileż razy goniliśmy za zwodzącymi przebłyskami władzy i pierwszego planu na scenie, przekonani, że oddajemy dobrą posługę Ewangelii. Ale w ten sposób ustawiliśmy światła po niewłaściwej stronie, ponieważ Boga tam nie było - wskazał Franciszek. Tłumaczył, że łagodne światło Boga jaśnieje w pokornej miłości. Ileż razy jako Kościół, staraliśmy się błyszczeć własnym światłem? - zapytał papież, zwracając się do wiernych. Głowa Kościoła zauważa także, w jaki sposób księża interpretują swój udział w pomocy wiernym. - Ale by przywdziać szatę Boga, która jest prosta, jak światło, trzeba najpierw pozbyć się szat nadętych. W przeciwnym razie czynimy jak Herod, który nad światło Boże przedkładał światła doczesne sukcesu i władzy - powiedział podczas spotkania z wiernymi w bazylice Świętego Piotra.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Benedykt XVIBenedykt XVI odniósł się do wielkiego proroctwa. Katolicy drżą o przyszłośćCzytaj dalej

Księża mają pomagać, nie dzielić ludzi

Później papież postanowił odnieść się do tego, że miłosierdzie i wiara powinny zostać pokazane poprzez dawanie pomocy innym. Wspomniał, że jałmużna oraz chęć wsparcia biedniejszych zawsze powinny być ważniejsza dla katolika niż jego własna satysfakcja. - Drogocenne w oczach Boga jest miłosierdzie wobec tych, którzy nie mają niczego - przypomniał duchowny, zwracając się do wiernych. Okazuje się, że coraz częściej w przemówieniach papieża dominuje krytyka zuchwałości księży. Podczas wigilii duchowny wspominał, że świat a także wykonawcy Ewangelii coraz częściej zwracają głowę w stronę konsumpcjonizmu.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nigdy byście się nie domyślili! Wiek Barbary Kurdej-Szatan to totalne zaskoczenie
  2. Magda Gessler uwielbia swojego zięcia? Lara jest zadowolona!
  3. Najpierw zrobił karierę u Rydzyka, potem w TVP. Teraz, aż nie uwierzycie co robi
  4. Zaskoczeni nawet w PiS. Rydzyk ostro o... Partii Rydzyka
  5. Papież Franciszek ostrzegał przed tym. Ksiądz Rydzyk postanowił zmienić stanowisko
[view-gallery id=210670]
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News