Papież Franciszek przekazał wiernym wiadomość
AFP/EAST NEWS VINCENZO PINTO
Monika Majko - 12 Stycznia 2021

Nagła wiadomość z Watykanu. Papież Franciszek podjął przełomową decyzję, wierni w konsternacji

Papież Franciszek zmodyfikował zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego, który dotyczy płci lektora oraz akolity. Od tej pory zgodnie z prawem w organizacji nabożeństwa przy ołtarzu będą mogły towarzyszyć kapłanom również kobiety. Wieści z Watykanu obiegły świat.

Papież Franciszek wprowadził od dawna oczekiwane zmiany w 230 kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Od teraz również kobiety będą mogły sprawować posługę akolity i lektora w kościele. Choć praktyka ta była wcześniej stosowana, dopiero teraz została prawnie uregulowana.

Papież Franciszek zmienił Kodeks Prawa Kanonicznego

W Watykanie ogłoszono list apostolski, w którym znajduje się informacja o zmianie, jakiej papież Franciszek dokonał w 230 kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Głowa Kościoła Katolickiego oficjalnie dopuściła do posługi lektora oraz akolity kobiety, choć według prawa kościelnego były to funkcje zarezerwowane do tej pory dla mężczyzn.

Prawo to, choć nie było oficjalnie zmodyfikowane, stosowano w wielu parafiach na całym świecie. Jak podkreślił Watykan, była to znana praktyka, dlatego decyzja papieża Franciszka tylko porządkuję kwestię kobiet czytających Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych lub służących jako ministrantki podczas Eucharystii.

- W wielu wspólnotach na całym świecie jest to już praktyka zaaprobowana przez biskupów - przekazano.

Parafianie wstrząśnięci zachowaniem księdza, widać co wyrabiał w kościele. „Cyrk z domu Bożego”Parafianie wstrząśnięci zachowaniem księdza, widać co wyrabiał w kościele. „Cyrk z domu Bożego”Czytaj dalej

Choć obecność kobiet przy ołtarzu w trakcie liturgicznych celebracji nie jest niczym nowym, papież Franciszek oficjalnie dopuścił płeć żeńską do czynności, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Watykan podkreśla jednak, że nie oznacza to, że kobiety będą mogły zostać wyświęcone na kapłana.

- W ostatnich latach dokonał się rozwój doktrynalny, który uwypuklił sposób, w jaki niektóre posługi ustanowione przez Kościół opierają się na wspólnym statusie ochrzczonych i przynależności do królewskiego kapłaństwa otrzymanego w sakramencie chrztu. Różnią się one zasadniczo od posługi święceń otrzymywanej razem z sakramentem - przekazał papież Franciszek w uzasadnieniu zmiany.

- Utrwalona praktyka w kościele łacińskim potwierdza, że posługę świecką opartą na sakramencie chrztu, można powierzyć wszystkim wiernym płci męskiej lub żeńskiej, zgodnie z tym, co jest już domyślnie przewidziane w kanonie 230 - dodał.

W Kościele Katolickim czytaniem Słowa Bożego w czasie liturgii zajmują się lektorzy. Z kolei akolici to świeccy, który pomagają duchownemu przy ołtarzu podczas sprawowania liturgii, np. podają księgi lub niosą krzyż w czasie procesji.

- Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła - głosi zmodyfikowany zapis w prawie kanonicznym.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News