Papież Franciszek o tym, jak Kościół powinien traktować rozwodników: "Nie może zachować chłodu wobec pełnych cierpienia historii"

Papież Franciszek o tym, jak Kościół powinien traktować rozwodników: "Nie może zachować chłodu wobec pełnych cierpienia historii" Źródło: Flickr/mariordo59

Papież Franciszek po raz kolejny wypowiedział się o kontrowersyjnej i problematycznej sprawy w Kościele. Tym razem poruszył temat par decydujących się na rozwód.

Papież Franciszek uchodzi za papieża, który pochyla się nad człowiekiem i walczy z niektórymi zbyt biurokratycznymi aspektami w życiu Kościoła. Dlatego też zdecydował się wypowiedzieć na temat rozwodów, które są dla katolików wyjątkowo drażliwą kwestie. Uzyskanie unieważnienia małżeństwa w Kościele nie jest obecnie prostym procesem.

Papież Franciszek o rozwodach

Wiele par ma problemy z uzyskaniem rozwodu w Kościele. Przyjęło się mówić, że nie istnieje coś takiego jak rozwód kościelny, bo małżonkowie przysięgają sobie wierność, aż do śmierci. Oczywiście, w szczególnych przypadkach mogą uzyskać unieważnienie, ale wymaga to wielu biurokratycznych procedur. Tej trudnej sytuacji chce zaradzić papież Franciszek.

- Trzeba dogłębnie poznać życie osób, które cierpią i pragną spokoju oraz osobistego szczęścia [...] wobec tych krwawiących ran Kościół nigdy nie może przejść obok, odwracając głowę w drugą stronę. Dlatego, kiedy Kościół spotyka się z rzeczywistością zranionych par, przede wszystkim płacze i cierpi z nimi. Zbliża się do nich z olejem pocieszenia, by złagodzić ból i leczyć, chce wziąć na siebie ból - mówił papież Franciszek.

Papież Franciszek walczy z biurokracją w kościele

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Papież twierdził również, że nie powinno się traktować głębokich dramatów rodzinnych w sposób wręcz biurokratyczny. Ponadto sprawy powinny być w jego opinii rozstrzygane w sposób jak najbardziej bezstronny i obiektywny. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego piłkarza. Dziewczynka odeszła nagle w szpitalu
2. Nie żyje uwielbiany ksiądz. Przekazano wiadomości o koszmarnym wypadku w polskiej miejscowości

- Kościół nigdy nie jest obcy ani z ludzkiego, ani z duchowego punktu widzenia wobec cierpiących. Nie może zachować chłodu wobec tych smutnych i pełnych cierpienia historii życia. Również w swych procedurach kanonicznych i prawnych Kościół dąży zawsze i tylko do dobra osób zranionych, szuka prawdy ich miłości. Nie ma innego celu oprócz wspierania ich słusznego i upragnionego szczęścia - apelował Franciszek.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 4 znaki zodiaku, które są najlepszymi matkami na świecie. Mężczyźni marzą, by mieć z nimi dzieci
  2. Jej syn położył się na ogromnym pitbullu, wszystko nagrywała. Ale nie mogła przewidzieć reakcji zwierzaka
  3. Wiadomo, jak matka zabijała 10-letniego Filipa. Wstrząsające doniesienia tylko dla ludzi o mocnych nerwach
  4. Skandaliczne zachowanie przedszkolanki. Ojciec nagrał mrożącą sytuację z ukrycia
  5. Nowy, polski dyskont wchodzi na rynek. Reklamuje go Zenek Martyniuk

Źródło: Interia

Następny artykuł