Papież Franciszek pobił wszystkich na głowę. Czegoś podobnego nie było w Watykanie od ponad 400 lat

Papież Franciszek pobił wszystkich na głowę. Czegoś podobnego nie było w Watykanie od ponad 400 lat Źródło: Flickr/mariordo59

Papież Franciszek idzie jak burza. Jest uważany za jednego z najsympatyczniejszych, "ludzkich" papieży, który chcą zmienić Kościół. Teraz powoli zamienia się w rekordzistę, czegoś takiego w historii jeszcze nie było.

Papież Franciszek może nie dostanie się do księgi rekordów Guinessa, ale na pewno trwale zapisze się w historii Kościoła. Dokonał czegoś, co nie udało się żadnemu z jego poprzednikom przez ponad 400 lat. Duchowny idzie na prawdziwy rekord.

Papież Franciszek "pokonał" samego Jana Pawła II. Watykan dawno nie widział takich liczb

Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża już drugiego dnia konklawe, dokładnie 13 marca 2013 roku. Po wyborze postanowił przyjąć imię na cześć św. Franciszka z Asyżu. Z miejsca stał się jednym z najbardziej uwielbianych papieży. Dokonał również czegoś prawie niemożliwego - przez niecałe 7 lat pontyfikatu ustanowił świętymi aż 898 osób. Stało się tak głównie za sprawą kanonizacji w 2013 roku ponad 800 męczenników z Otranto, którzy zostali przez Turków w 1489 roku.

Inni papieże zdają się nie dorastać papieżowi Franciszkowi do pięt. Pius IX zdołał kanonizować 52 świętych, Leon XIII już tylko 18, z kolei Pius XI wyniósł na ołtarze 34 świętych, a jego następca Pius XII ogłosił 33 świętych. Do tej pory w czołówce znajdował się Jan Paweł II, ponieważ podczas pontyfikatu obwieścił świętość aż 482 wiernych. Benedykt XVI był dość oszczędny: włączył 44 osoby w poczet świętych.

Liczba może jeszcze drastycznie wzrosnąć

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Liczba świętych ustanowiona przez papieża Franciszka może się jeszcze zwiększyć. 83-letni duchowny nie ma na razie zamiaru zrezygnować z urzędu. Jego stan zdrowia nie jest niepokojący, tak jak w przypadku Benedykta XVI. Poza tym sam mówi, że ma jeszcze sporo do zrobienia w sprawach Kościoła. Przede wszystkim chce uświadomić wszystkim kapłanom, by nie praktykowali swojego urzędu dla bogactwa, a powinni skupić się na służbie ludziom - tak jak nauczał tego Jezus Chrystus.

Dzisiaj grzeje: 1. Sylwester TVN: Skandaliczna wypowiedz Marcina Prokopa. Znany dziennikarz może mieć kłopoty
2. Smutne wiadomości. Dariusz Sawicki przegrał walkę z nowotworem

Jak widać, papież Franciszek nie chce być jak jego poprzednicy. Widać to w jego podejściu do zajmowanego przez siebie stanowiska oraz liczby ustanawianiu świętych. Cierpienie, jakie przeżywały ofiary napaści przez Turków było nie do wyobrażenia. Ponad 800 osób zostało ściętych, ponieważ nie chciało przejść na Islam. Dla papieża to ewidentny przykład niezłomnej wiary.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  2. Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczy
  3. Ujawniono nowe fakty ws. 19-latka, który zabił małego braciszka. Chodzi o nieżyjącego ojca, włos się jeży na głowie
  4. Maryla Rodowicz wyznała najbardziej intymny szczegół z życia Violetty Villas. Porażające
  5. Haniebny atak na Zenka Martyniuka po noworocznej imprezie. Król disco polo nie wytrzymał

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News