Księża mają obowiązek milczeć. Papież Franciszek wydał specjalny dokument

Księża mają obowiązek milczeć. Papież Franciszek wydał specjalny dokument Źródło: Wikimedia Commons/Jeffrey Bruno

Papież Franciszek wydał z Watykanu specjalne pismo, które nakazuje księżom bezwzględne milczenie. Pismo jest niezgodne z prawem w niektórych krajach. Wiele osób jest oburzonych papieskim dekretem.

Papież Franciszek jest niewątpliwie głową kościoła, obok której ciężko przejść obojętnie. Swoimi działaniami nierzadko wywołuje kontrowersje wśród osób o poglądach konserwatywnych. Tym razem nie tylko im podniósł ciśnienie. Nowy dekret papieski na pewno wywoła medialną burzę.

Papież Franciszek wydaje dekret, który nakazuje księżom milczenie

Papież Franciszek zatwierdził pismo wydane przez Penitencjarię Apostolską. 1 lipca wydano komunikat Watykanu na temat spowiedzi. W nocie skierowanej do duchownych zaznaczono, że jednym z najważniejszych elementów sakramentu i księża mają bezwzględny zakaz jej naruszania, niezależnie od okoliczności.

Wydanie papieskiego dokumentu spowodowane było wybuchem prawa uchwalonego w Kalifornii i będącego w trakcie wdrażania m.in. w Australii i Chile. Według nowych przepisów, księża w szczególnych przypadkach mają państwowy nakaz złamania tajemnicy spowiedzi. Państwowe, czy też stanowe prawo jest elementem walki ze skandalami pedofilskimi w Kościele. W przypadku, kiedy duchowny dowie się w trakcie spowiedzi o przestępstwie seksualnym, powinien on zgłosić to do służb. Kościół ma jednak na ten temat inne zdanie.

Kościół w kontrze do prawa świeckiego

- Kościół nie otrzymuje swojej legitymacji od poszczególnych państw, ale od Boga. Wyjawienie tajemnicy jest złamaniem pieczęci i stanowiłoby naruszenie wolności religijnej, która jest fundamentem wszystkich innych praw - głosi papieski dokument.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wychodzi na to, że prawo świeckie może nakazywać księdzu złamanie tajemnicy spowiedzi, ale Watykan tego kategorycznie zabrania. Papieski dekret wywołał szeroką dyskusję w internecie, bo dzięki temu spowiednicy mogą kryć księży-pedofilów. Szczególnie, że dokument dosyć szeroko opisał kwestie dotyczące nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa.

- Żałosne.... W ten sposób Kościół znowu wydaje mi się mafią. Z nikim i z niczym się nie liczą. Sami swoje prawa ustalają - napisał internauta.

- Ja to u nich - okrągłe słówka bez znaczenia i treści dla gawiedzi, a tajemnice i bezwzględne posłuszeństwo ponad wszystko - skomentował użytkownik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn słynnej piosenkarki popełnił samobójstwo. Gwiazda była bita przez męża. Dopiero po roku wyjawiła całą prawdę
  2. Znana aktorka TVP w ZAAWANSOWANEJ ciąży! Ukrywała to przed wszystkimi. Ojcem jest znany aktor
  3. 2-latka oddaliła się od domu. Chwilę później jej rodzice dokonali przerażającego odkrycia
  4. Emeryci nie wierzą w to, co się dzieje. Muszą zwracać skarbówce nawet po kilka tysięcy złotych
  5. Michał Szpak przyłapał partnera Wieniawy w krzakach z mężczyzną. Wszystko nagrał i wrzucił do sieci
  6. Polka skradła serce księcia Karola. Wysłał jej fortunę

Źródło: o2

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News