Wszystko widać po twarzy. Jeśli palisz papierosy, łatwo cię rozpoznać

Wszystko widać po twarzy. Jeśli palisz papierosy, łatwo cię rozpoznać Źródło: Unsplash/Katarzyna Urbanek

Papierosy są bardzo popularną używką. Według raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2017 roku aż 21% Polaków paliło tytoń codziennie. Okazuje się, że nałogowego palacza można rozpoznać już po twarzy.

Papierosy to używka, która pełni funkcję uspołeczniającą. Pali się w przerwie od pracy, w przerwie meczu czy w trakcie wszelakich imprez. W palarniach albo na balkonach zawsze zbiera się kilka osób "na papierosa" - ludzie, wykonując wspólny "rytuał" palenia, spoufalają się i zawiązują znajomości. Nie jest tajemnicą to, że nałóg ma bardzo szkodliwe skutki zdrowotne. Okazuje się, że są one często widoczne na pierwszy rzut oka. Naukowcy udowadniają, że skutki chronicznego palenia papierosów widać na twarzy.

Papierosy wpływają na wygląd naszej skóry

Na temat szkodliwych skutków palenia na wygląd skóry wypowiedziała się założycielka SC Beauty Clinic, Karolina Martin, której firma zgarnęła tytuł Kobiecej Marki Roku 2019. Okazuje się, że dym papierosowy bardzo źle wpływa na nasz wygląd, a to głównie przez nikotynę, jaką zawierają papierosy.

- Dym papierosowy to wynik niecałkowitego spalania tytoniu. Zawiera on ponad 4300 związków chemicznych o działaniu toksycznym, mutagennym, teratogennym i kancerogennym - tłumaczyła ekspertka.

W dymie tytoniowym znajduje się wiele szkodliwych dla człowieka substancji. Między innymi toksyczny tlenek węgla i amoniak, drażniący formaldehyd, rakotwórczy benzen czy kadm. Większość z nich jest w stanie przenikać przez komórki skóry do naszego organizmu.

Po samej twarzy widać kto nałogowo pali papierosy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTÓW POD GALERIĄ

Jak podają naukowcy, wypalanie kilku papierosów dziennie może postarzyć naszą skórę nawet o 10 lat. Efekt chronicznego palenia nazywa się "twarzą palacza". Objawia się ona przebarwieniami, "zmarszczkami palacza", poszerzeniem naczyń krwionośnych oraz szarawym odcieniem skóry. Nałogowi palacze starzeją się zwyczajnie szybciej. Ponadto znacznie wolniej goją się u nich rany.

- U osób palących skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i mikro urazy. Negatywny wpływ nikotyny na układ immunologiczny skóry przyczynia się do częstszych infekcji [...]. Wypalenie jednego papierosa to stan skurczu utrzymujący się przez 90 minut, co powoduje chroniczne niedokrwienie skóry i skutkuje występowaniem poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych - dodała ekspertka, Karolina Martin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Gwiazdor ''M jak miłość'' wziął ślub w tajemnicy! Nie uwierzycie, KTO i z kim!
  2. Kobieta urodziła dziecko WŁASNEMU bratu. Powód rozwścieczy tysiące Polaków
  3. Odtworzono ostatnie chwile Dawidka. To wtedy ojciec go zabił?
  4. Prokuratura sprawdziła, czy to na pewno ciało Dawidka. Właśnie wydali komunikat
  5. Brawo! Julia Wieniawa krótko o bydlakach z Białegostoku: "Wieśniactwo"
  6. Właśnie podano jakie rany znajdowały się na ciele Dawidka. Ogrom krzywdy chłopca ściska za gardło

Źródło: RadioZet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News