W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Jakie zmiany wprowadza? Oberwie się przede wszystkim entuzjastom papierosów elektronicznych oraz zwykłych i smakowych. 

W nowelizacji na tapet wzięto przede wszystkim e-palaczy. Władza ustawodawcza postanowiła uregulować kwestie związane z tym nowym, coraz powszechniejszym nałogiem. To wynik dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Przede wszystkim, e-papierosy będą od teraz dostępne – przynajmniej w teorii – wyłącznie dla dorosłych. Ponadto, e-palenie zostaje zakazane w miejscach takich jak szkoły, przystanki autobusowe czy szpitale. To przepisy zrównujące e-palaczy z tymi klasycznymi. W restauracjach, barach czy dyskotekach powinny – naturalnie jeśli zażyczy sobie tego właściciel – specjalne strefy do palenia.

Zmiany dotkną nie tylko e-palaczy. Posłowie postanowili objąć szeregiem zakazów papierosy smakowe (np. jagodowe). Ma to wynikać z tego, że ich smak oraz zapach mogą sprawiać wrażenie… zdrowego, co przecież nie jest prawdą.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: wprost

...

Zobacz również