Kultowa gra Pac-Man obchodzi swoje święto. Na czym polega zabawa?

Kultowa gra Pac-Man obchodzi swoje święto. Na czym polega zabawa? Źródło: pixabay.com/OpenClipart-Vectors

Pac-Man to jedna z najbardziej znanych ikon gier komputerowych. Postać z kultowej gry była już wszędzie - w telewizji, w kinach, w książkach i innych grach. Na czym polega jej fenomen? Wyjaśniamy skąd wziął się popularny Pac-Man

Pac-Man jest jedną z najbardziej znanych postaci z gier komputerowych - wymieniany jest zazwyczaj w tym samym zdaniu co Mario i Sonic. Przedstawiamy historię jednej z najważniejszych gier w historii rynku gier komputerowych.

Pac-Man - historia

Pac-Man jest jedną z najbardziej znanych gier zręcznościowych na świecie. Zastała stworzona przez Namco i po raz pierwszy wydana na automaty do gier 22 maja 1980 roku. Od tego czasu została konwertowana na praktycznie każdą późniejszą generację konsol i komputery osobiste - od NES i SNES, przez PS4 i Xbox One, do popularnego kiedyś w Polsce Pegasusa. Maskotka gry jest ulubieńcem fanów, a ci są niesamowicie zdolni - w 1999 roku został w końcu ustanowiony absolutny rekord Pac-Mana - zdolny gracz zdobył wszystkie możliwe punkty i bonusy - silnik gry nie pozwoli już na pobicie tego rekordu.

Pac-Man - jak grać? Online, z płyty czy dyskietki?

Przez wiele lat Pac-Man przeżył niezliczone zmiany formuły gry i rozwinięcia. Był zarówno bohaterem gier akcji, bijatyk i przygodówek, jak i gier logicznych i dla dzieci. Pierwsza wersja Pac-Mana była jednak bardzo prosta. Chodziło w niej o sterowanie żółtym krążkiem, którego zadaniem było zjedzenie wszystkich białych kuleczek. Aby przejść do następnego poziomu wystarczyło zjeść wszystkie krążki z planszy. Nie było to jednak takie proste, ponieważ po planszy grasowały cztery duszki, których dotknięcie kończyło się utratą życia Pac-Mana. W miarę przechodzenia kolejnych poziomów stawały się one coraz trudniejsze - duchy poruszały się szybciej, Pac-Man wolniej, a sposoby poruszania się przeciwników były trudniejsze do przewidzenia, bardziej chaotyczne. 

Dzisiaj Pac-Man jest dostępny w niezliczonych edycjach w których spotkamy przeróżne zasady. Są warianty gry, w które możemy grać online z innymi graczami - jeden gracz steruje żółtym bohaterem, a czterej pozostali wcielają się w goniące go duchy. Pac-Mana zobaczymy też w Super Smash Bros., gdzie uczestniczy w bezlitosnych walkach na śmierć i życie - postać te ewoluowała już poza granice narzucone na początku przez twórców.

Google Pacman 30th anniversary - gra razem a gigantem internetowym świętowała okrągłe urodziny

22 maja 2010 roku zapisze się w pamięci wszystkim fanom Pac-Mana. Rano każdy używający wyszukiwarki Google został zaskoczony przez niecodzienne Google Doodle - na głównej stronie najpopularniejsze wyszukiwarki można było zagrać w klasycznego Pac-Mana na mapie z wkomponowanym logiem Google! Fani tej produkcji byli wniebowzięci takim upamiętnieniem ich ukochanej aplikacji. na szczęście nie była to jednodniowa możliwość - od tamtego czasu każdy, kto wpisuje w Google frazę "Pac Man" może bezpośrednio w wynikach zagrać w klasyczną japońską grę. Jest to nie lada gratka dla wielbicieli żółtego, wiecznie głodnego krążka.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Dzień Pac-Mana 2019. Kiedy jest to święto i jak je obchodzą fani gier komputerowych?
  2. Dzień Praw Zwierząt w szkole i przedszkolu - pomysły na zajęcia
  3. Kim jest Rafał z M jak Miłość? Jest ich więcej niż jeden
  4. Kiedy jest Dzień Praw Zwierząt? Brońmy naszych braci mniejszych
  5. Kiedy jest Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej? Świętujmy, zamiast się zamykać na innych
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News