Polacy będą badać ozdrowieńców. Chodzi o niebezpieczne powikłania po COVID-19

Polacy będą badać ozdrowieńców. Chodzi o niebezpieczne powikłania po COVID-19 Źródło: East News Jakub Kaminski

Jak donosi portal abcZdrowie, ozdrowieńcy pomogą lekarzom w ustalaniu skali powikłań po COVID-19. Specjaliści wykonają szczegółowe badania w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. W badaniach weźmie udział 200 pacjentów, którzy przeszli chorobę wywołaną koronawirusem i zostali uznani za wyzdrowiałych.

Ozdrowieńcy będą badani w dwóch polskich placówkach medycznych. Dzięki szczegółowym badaniom lekarze chcą ustalić, jakie długofalowe skutki i w jakim stopniu może wpłynąć na zdrowie przechorowanie COVID-19. Głównym celem badaczy jest ustalenie skali oraz charakterystyki powikłań, które wciąż nie są jeszcze wystarczająco ściśle określone.

Są podstawy, aby sądzić, że ozdrowieńcy po COVID-19 mogą mieć poważne powikłania. Z doniesień naukowych wynika, że choroba wywołana SARS-CoV-2 może uszkadzać takie narządy jak płuca, jelita, serce, nerki oraz wątrobę. Badacze w Polsce chcą sprawdzić funkcjonowanie poszczególnych organów wśród 200 pacjentów w dwóch placówkach na Śląsku.

W Polsce zostaną przebadani ozdrowieńcy

Ozdrowieńcy, którzy wezmą udział w badaniach w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, zostaną sprawdzeni przy użyciu konkretnych przyrządów. Kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz zdradził szczegóły badań.

- Będziemy zajmowali się przede wszystkim układem krążenia. Będziemy wykonywali badanie EKG, badanie holterowskie, echo serca. U części chorych wykonamy również rezonans serca. Będą też badania układu oddechowego, bo płuca są miejscem, które jest najczęściej zajmowane przez tę chorobę, czyli u wszystkich pacjentów wykonamy badania czynnościowe takie jak spirometria, test chodu, pletyzmografia, u części również tomografię płuc. Będziemy też badali funkcjonowanie wątroby, my się tym szczególnie interesujemy jako Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii - słowa dr cytuje WP abcZdrowie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wciąż nie wiadomo, czy ozdrowieńcy są bardziej narażeni na choroby oraz zaburzenia psychiczne. Chociaż to nadal temat, który nie jest zbyt często poruszany przez specjalistów, okazuje się, że w dwóch placówkach na Śląsku pacjenci będą badani również pod tym kątem.

- Będziemy też sprawdzali kwestię częstości występowania zaburzeń lękowych i depresyjnych u tych pacjentów, bo boimy się, że COVID-19 zbiera żniwo nie tylko w zakresie układu krążenia czy płuc, ale może wpływać na nasze nastawienie do życia i do świata - mówi dr Jaroszewicz.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła tragiczna wiadomość. Z powodu koronawirusa zmarł uwielbiany lekarz

2. Młoda mama nudziła się na kwarantannie. Zrobiła córce rzecz, przez którą internauci zmieszali ją z błotem

Ozdrowieńcy będą badani w ramach wartego pół miliona złotych grantu, który Śląskie Centrum Chorób Serca pozyskało z Agencji Badań Medycznych. Ma to nie tylko zwiększyć wiedzę o koronawirusie oraz COVID-19, ale także przygotować specjalistów do walki z chorobą w razie nadejścia kolejnej fali epidemii. Niedawno pisaliśmy również o niepokojących doniesieniach z północnej Polski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pierwsze objawy raka płuc. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Uwielbiany były sportowiec zginął podczas zamieszek
  3. Porównano obecne ceny truskawek i ceny sprzed roku. Różnica przyprawia o zawrót głowy
  4. Sławomir coraz mniej przypomina siebie. Jego nowe zdjęcie zdumiewa, fani nie mogli go poznać
  5. Spacerując po cmentarzu natrafiła na widok, którego nie da się zapomnieć. Wygląd grobu sprawia, że przechodzą ciarki
  6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: WP abcZdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News