Oto jak głosowali poszczególni posłowie ws. obniżenia wieku emerytalnego (lista)

Oto jak głosowali poszczególni posłowie ws. obniżenia wieku emerytalnego (lista)

Obóz rządzący Prawa i Sprawiedliwości z pomocą niektórych posłów opozycji przegłosował w Sejmie prezydencki projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny. Kwestia wieku emerytalnego od samego początku budziła w polskim społeczeństwie ogromne kontrowersje. 

Prawo i Sprawiedliwość z pomocą posłów Kukiz'15 przegłosowała dzisiaj w Sejmie prezydencki projekt ustawy obniżający wiek emerytalny z obecnych 67 lat dla kobiet i mężczyzn do 65 dla mężczyzn oraz 60 dla kobiet. Na wcześniejszą emeryturę będzie można przechodzić dobrowolnie, jednak będzie to oznaczało niższą kwotę świadczenia.

Kwestia podniesienia wieku emerytalnego od samego początku wzbudzała ogromne kontrowersje w społeczeństwie. Poprzedni rząd PO-PSL zdecydował się na reformę emerytalną przy wyraźnym sprzeciwie większości Polaków. Jak przekonywali wtedy rządzący, zrobili to po to, by uchronić emerytów m.in. przed głodowymi świadczeniami.

Takie tłumaczenia jednak nie zadowalały społeczeństwa i z czystym sumieniem można stwierdzić, że to między innymi właśnie obietnica obniżenia wieku emerytalnego złożona najpierw przez Andrzeja Dudę, a potem przez Beatę Szydło, przyczyniła się w znacznym stopniu do ich zwycięstw w wyborach prezydenckich oraz parlamentarnych.

Poniżej publikujemy pełną listę ukazującą jak poszczególni posłowie zagłosowali w sprawie obniżenia wieku emerytalnego.

Prawo i Sprawiedliwość - za przyjęciem prezydenckiej ustawy głosowali wszyscy obecni na posiedzeniu Sejmu posłowie tej formacji tj. 226.

Platforma Obywatelska spośród 120 posłów tej formacji obecnych na głosowaniu, ZA przyjęciem prezydenckiej ustawy zagłosował jedynie Marian Zembala. Wstrzymało się dwóch tj. Jerzy Borowczak oraz Paweł Bańkowski. Przeciwko zagłosowało 117 posłów PO (lista poniżej).

fot. sejm.gov.pl fot. sejm.gov.pl

W przypadku formacji Kukiz'15 przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego zagłosowali Jacek Wilk oraz Jakub Kulesza. Wstrzymał się od głosu Tomasz Jaskółka. Pozostali kukizowcy zagłosowali za prezydenckim projektem.

Przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet zagłosowali wszyscy obecni na sali plenarnej posłowie Nowoczesnej Ryszarda Petru (lista poniżej).

fot. sejm.gov.pl fot. sejm.gov.pl Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego wstrzymali się od głosu.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh, źródło: sejm.gov.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News