Oto "druga Polska". UE jest wściekła na ten kraj

Oto "druga Polska". UE jest wściekła na ten kraj Źródło: źródło: flickr.com

Nie tylko Polska wiele straciła w oczach władz Unii Europejskiej i znajduje się na ich celowniku. Okazuje się, że we wspólnocie europejskiej jest jeszcze jeden kraj, który rozwścieczył Komisję Europejską. Ta jest mocno naciskana przez europosłów, którzy żądają, by KE zajęła się praworządnością w tym kraju.

Mowa o Malcie, która coraz bardziej zaczyna doskwierać władzom UE. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata dotycząca praworządności w tym kraju. Choć głośno się o tym nie mówi, sytuacja tego państwa jest znacznie bardziej opłakana niż któregokolwiek z członków wspólnoty. Szczególnym problemem jest przestępczość, która zdaniem władz Unii ma wpływać znacząco na stabilność tego kraju. UE nie podoba się, że to na Malcie masa firm z całej Europy zakłada swoje siedziby, w ten sposób unikając płacenia wysokich podatków w swoich ojczyznach. Problemem, który jest solą w unijnym oku, jest też kwestia masowego prania brudnych pieniędzy w tym wyspiarskim kraju. Ponadto niewyjaśniona dotąd sprawa śmierci dziennikarki Daphne Caruany Galizii wzbudza ogromne emocje.

Dramatyczny apel maltańskiej polityk

Z przerażającymi słowami wystąpiła podczas debaty maltańska eurodeputowana, Roberta Metsola. Jak powiedziała kobieta, wejście do Unii miało być dla Malty zbawieniem. Cieszyli się z tego szczególnie obywatele tego kraju, którzy liczyli, że wspólnota znormalizuje sytuację w kraju. Zamiast tego, pozostało tak, jak było przedtem. Wszędobylska korupcja i szemrane interesy dalej dotyczą sfer władzy. - Wejście do UE kilka lat temu było dla Malty gwarancją, że żaden polityk nie będzie deptać pracy obywateli. Tak się jednak nie stało. Daphne Caruana Galizia została zamordowana. Jest nie do przyjęcia, by dziennikarze byli bezkarnie zabijani za szerzenie prawdy. Nie będziemy milczeć i mamy nadzieję, że Komisja Europejska rozpocznie procedurę praworządności, bo sytuacja jest tragiczna. Bądźcie z nami, nie zostawiajcie nas samych - mówiła Metsola. W sprawie zabrał też głos polski europoseł, Zdzisław Krasnodębski, który dostał się do PE z list Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, już nie pierwszy raz temat Malty jest dyskutowany na forum. Podkreślił, że Unia powinna zająć się problemami Malty, zanim ta zmieni się w "kraj przestępczości zorganizowanej". - Coraz częściej mówi się o tym, że działające na Malcie zbyt luźne regulacje finansowe zmieniają ją w kraj przestępczości zorganizowanej - zaznaczył europoseł. źródło: gosc.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News