Ostrzeżenia pogodowe przed oblodzeniem
Pixabay Free-Photos
Irmina Jach - 13 Stycznia 2021

Zacznie się już po 18:00. Wprowadzono alerty pierwszego i drugiego stopnia dla części Polski, pogoda będzie niebezpieczna

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla dziesięciu województw. W dużej części kraju mogą wystąpić przelotne opady śniegu. Lokalnie spadnie nawet 7 centymetrów białego puchu. Oblodzenia mogą powodować problemy komunikacyjne.

Ostrzeżenia pogodowe wiążą się z nadejściem mroźnej, zimowej aury. Polska jest w zasięgu niżu z ośrodkami nad Bałtykiem i południową Skandynawią. W środę 13 stycznia w całym kraju prognozuje się wystąpienie przelotnych opadów śniegu.

IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe

Na wybrzeżu i na krańcach zachodnich spadnie także deszcz ze śniegiem. Nad morzem mogą wystąpić także niebezpieczne burze śnieżne. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami wyniesie 5 cm, a na północnym zachodzie i w górach o 8-10 cm.

Termometry pokażą od minus 2 stopni na wschodzie do 2 stopni na południowym zachodzie i do 3 stopni na wybrzeżu. Powieje umiarkowany, porywisty wiatr, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy temperatura spadnie poniżej -7 st. C, a miejscami nawet do 12 kresek poniżej zera.

Ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia przed oblodzeniem objęły cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego i śląskiego.

Mieszkańcy od wczoraj szukali 13-letniej Patrycji. Właśnie potwierdził się najczarniejszy scenariuszMieszkańcy od wczoraj szukali 13-letniej Patrycji. Właśnie potwierdził się najczarniejszy scenariuszCzytaj dalej

Alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami będą obowiązywały w powiatach: zgorzelskim, lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim i Jeleniej Górze, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim, cieszyńskim, bielskim, żywieckim, suskim i tatrzańskim.

Ostrzeżenia pogodowe przed oblodzeniami będą obowiązywały od godziny 18:00 w środę do godziny 9:00 w czwartek, a alerty dotyczące intensywnych opadów śniegu od godziny 16:00 w środę do godziny 9:00 w czwartek, a w powiatach cieszyńskim, bielskim, żywieckim, suskim i tatrzańskim od 12:00 w środę do 12:00 w czwartek.

W najbliższych dniach w całym kraju prognozowane są opady śniegu i niskie temperatury. W weekend termometry mogą wskazać nawet -20 stopni Celsjusza. Taka sytuacja będzie mieć miejsce niemal w całej Polsce.

- Zimowa aura będzie nam towarzyszyła przez cały tydzień. Początkowo będzie nieco cieplej, chociaż w nocy temperatura będzie ujemna. Jednak im bliżej weekendu, tym chłodniej. W nocy z soboty na niedzielę na południu kraju oraz na Suwalszczyźnie termometry pokażą poniżej minus 20 stopni Celsjusza - zapowiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zdaniem przedstawiciela IMGW największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi w rejonach górskich, gdzie każdego dnia będzie przybywało nawet 5-10 cm białego puchu. Zaspy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Miejscowo opady będą niezwykle intensywne.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News