Jarosław Kaczyński jest mocno zdziwiony tym, co ostatnio wydarzyło się na polskiej scenie politycznej. Okazuje się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem prezesa PiS. Cios w Kaczyńskiego zadali mu jego wyborcy!

Ostatni sondaż przeprowadzony w połowie grudnia przez IBRiS zilustrował obecną sytuację na polskiej scenie politycznej. I chociaż PiS nadal osiąga około 40-procentowe poparcie to… opozycja właśnie dogoniła partię rządzącą, pierwszy raz od bardzo długiego czasu!

ZOBACZ TAKŻE: Kaczyński wściekły. Kiedy PiS święci triumf, opozycja przypomina miażdżący sondaż

Pełne zaskoczenie i cios w Kaczyńskiego

Według IBRiS, zaraz po PiS w sondażu całkiem wysoko znajduje się Platforma Obywatelska, a jej poparcie wciąż rośnie! I o ile uzasadniony jest wzrost w przypadku partii rządzącej, bo przecież zmiana premiera mogła zmienić wyniki sondaży, to nie wiadomo dokładnie, dlaczego właśnie poparcie dla PO także się zwiększyło. Według IBRIS na opozycyjną PO chciałoby oddać głos 23,8 proc. Polaków.

Pokazuje to, że poparcie opozycji, mimo straty do PiS, rośnie. Na tyle dynamicznie, że w tej chwili sumaryczne poparcie opozycji zrównało się z poparciem dla partii rządzącej. Jeszcze niedawno opozycja w sumie osiągała zaledwie połowę lub trochę więcej poparcia PiS i była spisywana na polityczną śmierć, teraz w sumie ma identyczne poparcie.

Ta sytuacja może być faktycznie śmiertelnym ciosem w PiS i w Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli ta tendencja się utrzyma, następne wybory mogą skończyć się tym, że PiS przegra lub nie osiągnie większości w Sejmie jaką ma aktualnie.

Koniec wiecznej władzy

Prawo i Sprawiedliwość spodziewa się wygranej w najbliższych wyborach. Co więcej plany są takie, by większość, którą osiągnął, będzie wystarczała do zmiany konstytucji. Całkiem niedawno wielu polityków PiS podkreślało, że PiS będzie rządził bardzo długo, jeszcze co najmniej 10 lat, a może i dłużej.

Tymczasem, jeśli coś się nie zmieni, a tendencja wzrostowa opozycji się utrzyma, być może w następnych wyborach PiS straci bezwzględną większość, a może nawet… przegra wybory.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda dostał własną kolędę. Opozycja zachwycona, prezydent mniej

...

Zobacz również

Internauci komentują zmianę premiera. Jest ostro! [MEMY]

Co Kaczyński myślał o swoim bracie? Zaskakujące! 10 rzeczy, których wcześniej nie wiedziałeś o prezesie PiS