Już dziś obywatele Wielkiej Brytanii zdecydują czy dalej chcą być członkiem Unii Europejskiej. Emocje sięgają zenitu, szczególnie po opublikowaniu ostatniego sondażu. Z badania Ipsos Mori dla „Evening Standard” wynika, że różnica jest naprawdę niewielka. 

52 proc. respondentów deklaruje, że zagłosuje za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. 48 proc. badanych przekonuje zaś, że poprze opuszczenie wspólnoty. Eksperci przekonują, że szanse na pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii wzrosły po morderstwie posłanki Jo Cox, która agitowała przeciwko Brexitowi.

Wstępne wyniki poznamy dziś w nocy. Prawo głosu ma ponad 46 milionów obywateli, w tym część Polaków. Nasi rodacy w sondażach jasno deklarują się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii. Przeciwnego zdania jest tylko 13 proc. Polaków mieszkających na Wyspach.

Polacy obawiają się przede wszystkim utraty przywilejów socjalnych i pracy, wzrostu niechęci wobec imigrantów oraz konieczności opuszczenia kraju. Jednakże, tylko 2 proc. Polaków deklaruje, że w takim wypadku wróci do ojczyzny.

Należy podkreślić, że dzisiejsze referendum jest kluczowym momentem na skalę pokolenia i wpłynie na sytuację gospodarczą całej Europy. Zachwiana zostanie także równowaga w Unii, a jej przyszłość będzie zagrożona.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Zobacz również