Tysiące złotych dotacji dla religijnego festiwalu rozwścieczyły działaczy organizacji walczących o laickość w Polsce. Sprawa szczególnie rozjuszyła członków Stowarzyszenia Polska Laicka, którzy zorganizowali nawet petycję. Jak podają, dotacja jest zwykłym przekupstwem.

Od 16 września od 15 października w Toruniu będzie trwał Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera. W jego ramach odbędzie się 7 koncertów w świątyniach Torunia. Na ten cel przekazano 20 tys. złotych z portfeli podatników. Arkadiusz Brodziński ze Stowarzyszenia jest oburzony. Jak przekonuje, nie chodzi o wcale o krzewienie kultury.

 – Imprezę honorowym patronatem objął Andrzej Duda, a organizację wspierają urząd miasta, samorząd województwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejny pomysł, aby wspierać Kościół publicznymi pieniędzmi. Ten festiwal jest tylko pretekstem. Zaczęła się przedwyborcza walka o głosy, w ten sposób politycy chcą przekupić kler i zwolenników Tadeusza Rydzyka, tylko czemu płacę za to również ja? – mówi Brodziński.

Wśród mediów, które pojawią się na festiwalu, nie może zabraknąć oczywiście tych związanych z postacią o. Tadeusza Rydzyka. Na krytykę Stowarzyszenia Polska Laicka odpowiedziały już władze miasta. Jak tłumaczy toruński urząd, festiwal otrzymał wsparcie w ramach konkursu na wykonanie zadań publicznych. Władze tłumaczą, że wniosek organizatorów festiwalu był kompletny, dlatego pieniądze na krzewienie kultury trafiły właśnie do nich.

– Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Maksymiliana Kolbe złożyła wniosek o dotację na organizację II Festiwalu Muzyki Sakralnej Musica Vera.  Wniosek spełnił wymogi formalne, a parafii została przyznana dotacja w wysokości 20 000 zł – mówi rzecznik prezydenta Torunia, Anna Kulbicka-Tondel.

...

Zobacz również