Mogłoby się wydawać, że prawicowy premier Węgier będzie darzył sympatią nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który również w kampanii prezentował siebie jako kandydata z konserwatywnymi korzeniami. Wygląda jednak na to, że jest kompletnie inaczej niż jeszcze do niedawna przewidywano.

Premier Węgier dosadnie skrytykował Donalda Trumpa za jego decyzję o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku. Jego zdaniem takie działania amerykańskiego prezydenta może mieć fatalne skutki, które obejmą cały świat.

Jestem w szoku – skomentował wprost decyzję Donalda Trumpa Viktor Orban.

Premierm Węgier dodaje, że jest przekonany, że zmiany klimatyczne stanowią realne zagrożenie i należy im zapobiegać na szczeblu globalnym. Jak sam twierdzi, prezydent Stanów Zjednoczonych wywodzi się z ,,surowego, zimnego świata biznesu” i próbuje przenosić takie realia na politykę międzynarodową.

Mamy do czynienia z otwartym, mówiącym wprost człowiekiem, z którym w pewnych kwestiach, na przykład zapobiegania terroryzmowi czy kwestii narodowej samoobrony, zgadzamy się, a w innych, na przykład szczytu klimatycznego, nie – mówi zdecydowanie Viktor Orban.


źródło: http://wiadomosci.onet.pl

...

Zobacz również