Opozycja się rozpłacze. Oto dlaczego PiS rosną sondaże

Opozycja się rozpłacze. Oto dlaczego PiS rosną sondaże

Pytanie dotyczące niesamowitego poparcia politycznego dla PiS padało już niejednokrotnie. Eksperci w dziedzinie polityki od miesięcy zachodzą w głowę, co powoduje, że władza partii Jarosława Kaczyńskiego jest tak silna. Przypomnijmy, że według sondaży PiS może liczyć nawet na 45% poparcia. Odpowiedź na to pytanie ma jeden z wybitnych socjologów.

Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy, zabrał głos w sprawie rosnącej w siłę partii rządzącej. Jak podał ekspert, znana mu jest odpowiedź na pytanie dotyczące coraz bardziej rosnącego poparcia dla partii rządzącej. Zybertowicz potwierdził, że chodzi o wewnętrzny pluralizm w PiS. O co chodzi socjologowi? Jak mówi ekspert, kiedy pojawiły się pierwsze tarcia w obozie władzy - spory Dudy z Macierewiczem, dwa weta, odmówienie przyznania nominacji generalskich i pełen konflikt z prezydenta z PiS - wszyscy myśleli, że to koniec władzy PiS. Sam Zybertowicz był przekonany, że "wchodzimy w spiralę śmierci", która miała zakończyć żywot formacji Kaczyńskiego.

Wieczne rządzenie poprzez konflikt

Wychodzi jednak na to, że efekt ten mógł być zamierzony. Duża część wyborców stwierdziła najwyraźniej, że niepotrzebna jest opozycja, jeśli w PiS istnieje taka różnica poglądów, która nie pozwoli na zbyt radykalne zmiany. Konflikty dowiodły m.in., że hamulcowym partii jest Andrzej Duda, który stać ma na straży i wykorzystywać swoje prawo do weta. Ponadto pokazały, że nie ma jednej spójnej wizji Polski w formacji, dzięki czemu samo PiS stanowi już mocno podzielony obóz, który się sam zatrzymuje.  - To mnie zaskoczyło, bo przecież spór w rodzinie nie tylko w relacji z ministerstwem obrony, ale także reform sądowych, uwyraźnił się i nasilił, patrząc po pewnych reakcjach mediów sprzyjających obozowi rządzącemu. To myślałem, że wchodzimy w jakąś spiralę śmierciOkazało się, że nastąpił wzrost notowań i mam wrażenie, że w sytuacji bezradności opozycji Polacy odetchnęli, widząc, że bezpieczniki są w samym obozie władzy, że jest pewien pluralizm - mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

Po co komu opozycja?

To byłoby doskonałym wytłumaczeniem na rosnące poparcie dla PiS i niknące dla opozycji. W końcu partie przeciwstawne wobec władzy zaczęły najbardziej tracić, kiedy w formacji rządzącej ukazały się antagonizmy. Co w takim razie powinna zrobić opozycja, by znów zacząć się liczyć? Wygląda na to, że musiałaby... zjednoczyć PiS. W tej sytuacji prędzej jednak się rozpłacze z bezsilności. źródło: tok.fm
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News