Opozycja miała rację. W Sali Kolumnowej głosowało 9 posłów mniej niż w dokumentach

Opozycja miała rację. W Sali Kolumnowej głosowało 9 posłów mniej niż w dokumentach Źródło: źródło: wikimedia.org/VaGla

Chociaż od kontrowersyjnego głosowania nad budżetem minęły już prawie dwa tygodnie, w polskiej polityce piątkowa noc 16. grudnia pozostaje wciąż tematem numer 1. Sprawa rozbija się w dużej mierz o to, czy na Sali Kolumnowej, gdzie głosowano, był kworum.

Sprawie postanowił przyjrzeć się bliżej jeden z dziennikarzy Faktów TVN, Wojciech Bojanowski. Reporter dokładnie przejrzał wszystkie nagrania z tamtego dnia, które kręcono na Sali Kolumnowej podczas uchwalania budżetu. Jak przekonuje Bojanowski, są nieprawidłowości.

Dziennikarz dotarł do wszystkich osób, które podczas głosowania nad budżetem pełniły funkcję sekretarzy. Uzyskane w ten sposób materiały pozwoliły mu zbadać, czy tej nocy było kworum, jak zapewniają politycy PiS z Kaczyńskim i Kuchcińskim na czele, czy może jednak nie.

W najprostszy możliwy sposób, czyli ręcznie, dziennikarz Faktów policzył wszystkich zebranych na Sali posłów, którzy uczestniczyli w głosowaniu nad poprawkami, a które widać na zdobytych przez niego materiałach. Okazuje się, że do protokołu z głosowania wpisano o 9 osób więcej, niż w rzeczywistości oddało głos.

Tym sposobem Bojanowski podważył rzetelność głosowań, jakie miały miejsce w Sali Kolumnowej. Można bowiem zadać pytanie: czy jeśli podczas jednego głosowania zmanipulowano ilość głosów, to czy przy pozostałych też doszło do takich machinacji?

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News