W Zaduszki i Wszystkich Świętych w Polsce wspominamy naszych bliskich i inne osoby, które odeszły z tego świata. Wciągu minionego roku zmarło również wiele znanych osobistości ze świata polityki, filmu i muzyki. 

Tuz po Wszystkich Świętych w ubiegłym roku (5.11.2015) zmarł odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce – generał Czesław Kiszczak. Oprócz tego był oskarżany o przyczynienie się do śmierci 9 górników z kopalni „Wujek”.

W czasach transformacji ustrojowej w Polsce pełnił funkcję wiceministra, a w PRL m.in. ministra spraw wewnętrznych i premiera komunistycznego rządu.

O jego śmierci poinformowała jego żona, która później ujawniła tzw. „teczki z szafy Kiszczaka”, w których znajdowały się m.in. dokumenty na temat rzekomej współpracy legendy „Solidarności” Lecha Wałęsy ze służbami PRL.

kiszczak

17. marca bieżącego roku zmarł aktor filmowy i teatralny Marian Kociniak, który zasłynął głównie takimi rolami jak Margrabia w serialu „Janosik”, czy Franek Dolas w „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

kociniak

28. marca zmarł ks. Jan Kaczkowski. Organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Od lat zmagał się z glejakiem.

fot. youtube.com/Wstep Wolny
fot. youtube.com/Wstep Wolnykwietnia

Pierwszego kwietnia zmarł wieloletni polityk Prawa i Sprawiedliwości, Artur Górski. Od lat zmagał się z ostrą białaczką limfoblastyczną.

fot. flickr
fot. flickr

Piątego kwietnia zmarła była minister finansów i wicepremier w rządach Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata zmagała się z chorobą serca. Przez media była nazywana „żelazną damą ze srebrnymi ustami”.

fot. flickr
fot. flickr

12. maja zmarła Maria Czubaszek – polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych.

fot. wikimedia / Ralf Lotys
fot. wikimedia / Ralf Lotys

29. czerwca zmarła dziennikarka i publicystka przez dekady związana z „Polityką”, Janina Paradowska.

fot. wikimedia / Ja Fryta
fot. wikimedia / Ja Fryta

9 października zmarła światowej sławy polski reżyser, Andrzej Wajda. Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do ostatnich dokonań artysty należą: martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak.

fot. wikimedia / Piotr Drabik
fot. wikimedia / Piotr Drabik

13. października zmarł Andrzej Kopiczyński. Aktor teatralny i filmowy, znany polskiej publiczności głównie z tytułowej roli w serialu telewizyjnym Czterdziestolatek.

fot. wikimedia / ja fryta
fot. wikimedia / ja fryta

Spośród zagranicznych postaci wspomnieni muszą być lider zespołu Motohead – Lemmy Kilmister, David Bowie, Prince, Umebrto Eco i Muhhamad Ali.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

...

Zobacz również