Kiedy powstał ołtarz Wita Stwosza? Rocznica rozpoczęcia prac

Kiedy powstał ołtarz Wita Stwosza? Rocznica rozpoczęcia prac Źródło: commons.wikimedia.org/Henryart

Ołtarz Mariacki to jeden z najbardziej znanych i najważniejszych zabytków gotyku na świecie. Ta ogromna rzeźba stanowi główną dekorację ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. Jaka jest historia powstania tego arcydzieła sztuki XV wieku?

Ołtarz Mariacki to zapewne najbardziej znany zabytek gotyku w Polsce - może poza kościołem, w którym jest umieszczony, czyli Bazyliką Mariacką. Jej historia przeszła już do kanonu kultury polskiej, a imię i nazwisko autora znane jest każdemu i powtarzane na lekcjach historii od najwcześniejszych klas. 

Ołtarz Mariacki Wita Stwosza w Kościele Mariackim - historia

Kościół Mariacki w Krakowie od początku swojej budowy zapowiadał się na niesamowitą, wiekopomną budowlę. Z tego powodu władze miasta i architekci chcieli, aby jego wnętrze odpowiadało monumentalności wyglądu zewnętrznego. Podjęto więc decyzję o sprowadzeniu ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego rzeźbiarza - Wita Stwosza, któremu zlecono wykonanie największego drewnianego ołtarza na świecie. 

Prace nad rzeźbą rozpoczęły się 25 maja 1477 roku. Nie było to proste przedsięwzięcie - autor tego zabytku poświęcił aż 12 lat na dopracowywanie i wykańczanie swojego największego artystycznego projektu. Ołtarz został zrobiony z trzech rodzajów drewna i przedstawia wiele scen z życia Matki Boskiej i jej wkład i udział w dziele zbawienia. 

Już w 1483 roku Rada Miasta wyraziła wielkie zadowolenie z dzieła Stwosza i zwolniła go z płacenia podatków. Po zakończeniu prac również spotkał się on z wielką nobilitacją - jego wynagrodzenie, a przynajmniej znana, ostatnia transza, wynosiło aż 2808 florenów - czyli roczny budżet całego miasta! Zostało ono pokryte z darowizn mieszczan.

W czasie wojny Ołtarz Mariacki nie uchronił się przed nazistowskim rabunkiem. Już w 1939 roku został on przewieziony przez profesora Karola Estreichera do Sandomierza na barkach w celu ukrycia dzieła, ale niestety wywiad hitlerowski dowiedział się o tym i przejął ołtarz, który został w częściach schowany w dwóch zamkach w Rzeszy, gdzie przez złe warunki dostały się do niego owady. Na szczęście już w maju 1946 roku powrócił do Polski, gdzie od 1946 do 1950 roku był poddawany renowacji na Wawelu. Na swoje prawowite miejsce w Kościele Mariackim wrócił siedem lat później.

Ołtarz Mariacki - otwarcie. Kościół Mariacki jest dumny z długiej tradycji

Prace nad rzeźbą ołtarzową w Kościele Mariackim nie były proste. Jej wykonanie zabrało autorowi, Witowi Stwoszowi, aż 12 lat. W końcu do użytku ołtarz został oddany w bardzo ważne święto, które jednocześnie jest patronackim świętem samej świątyni - 15 sierpnia 1489 roku. Jest to data, kiedy Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dlatego właśnie wybrano ten dzień aby odsłonić Ołtarz Mariacki, który przecież jest poświęcony właśnie Maryi. Jest to zdecydowanie monumentalny ołtarz - ma wymiary 11 na 13 metrów, a największe figury mierzą aż 2,8 m!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zbliża się rocznica śmierci papieża-Polaka. Kim tak naprawdę był Jan Paweł II?
  2. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  3. Zamach na Jana Pawła II wciąż jest okryty tajemnicą. Dlaczego strzelali do papieża?
  4. Jaki był Jan Paweł II w młodości? Karol Wojtyła kochał góry
  5. Testament Jana Pawła II. Co papież zostawił w przesłaniu do wiernych?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News