Były premier Polski, Jan Olszewski, w rozmowie z RMF24, stwierdził, że obchody rocznicy wyborów 4 czerwca to w rzeczywistości „święto żałoby po wolności”. Według Olszewskiego, same wybory i poprzedzające je wydarzenia były straconą okazją dla całego narodu. 

Dzisiaj w całej Polsce jest obchodzona (głównie przez opozycję) rocznica częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. W kilkunastu miastach zostaną zorganizowane marsze Komitetu Obrony Demokracji, który przy okazji „święta wolności” chce przypomnieć o swoich postulatach względem obozu władzy.

W dzisiejszej rozmowie z Krzysztofem Piaseckim w RMF24, były premier Polski Jan Olszewski stwierdził jednak, że rocznica wyborów 4 czerwca to nie „święto wolności” a raczej „święto żałoby po wolności”.

 – Trudno to traktować jako święto wolności. Raczej święto żałoby po wolności. Od początku uważałem, że siadamy do rozmów z komunistami o wiele za wcześnie. Jeżeli 4 czerwca byłby świętem państwowym, to byłoby to święto straconych okazji dla całego narodu – powiedział Olszewski.

Olszewski odniósł się również do aktualnych wydarzeń na polskiej scenie politycznej.

 – Obecny spór polityczny to próba odpowiedzi na jedno pytanie, które ja wtedy  (przed odwołaniem jego rządu – przyp. red.) sformułowałem w swoim wystąpieniu przed parlamentem, by uzmysłowić posłom, że głosują odpowiadając na jedno pytanie. Na pytanie, czyja będzie Polska. I to pytanie stoi dzisiaj także przed tymi, którzy spróbują władzy i także przed tymi, którzy się tej władzy sprzeciwiają – powiedział były premier.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źrodło: rmf24

Zobacz również