"Nobel dla Tokarczuk to sukces rządu". Polityk PiS zdumiał swoimi słowami

"Nobel dla Tokarczuk to sukces rządu". Polityk PiS zdumiał swoimi słowami Źródło: YouTube/TVSUDECKA PL

Olga Tokarczuk po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla została momentalnie "przejęta" przez Prawo i Sprawiedliwość. Senator partii, Jan Maria Jackowski, głośno wypowiadał się o tym, co zrobił rząd, aby umożliwić jej zdobycie tej prestiżowej nagrody.

Olga Tokarczuk została przedstawiona przez senatora Jana Marię Jackowskiego jako sukces Prawa i Sprawiedliwości. Nic dziwnego, że partia Jarosława Kaczyńskiego pragnie, aby jej ostatni sukces - literacka Nagroda Nobla - był również jej zasługą. Dotychczasowe komentarze polityków PiS raczej nie wskazywały jednak na ciepły stosunek do dorobku artystycznego noblistki.

Olga Tokarczuk nie wygrałaby Nobla, gdyby nie PiS - twierdzi senator

- Jest to niewątpliwy sukces i rządu, że w czasach, kiedy premierem jest Mateusz Morawiecki, Olga Tokarczuk dostała nagrodę Nobla - powiedział w zaskakującym wystąpieniu senator Jan Maria Jackowski. 

Na sali zapadła cisza. Większość obecnych wiedziała bowiem, że poglądy Olgi Tokarczuk, feministki i ekolożki, dalekie są od tego, co reprezentuje zwykle i z czym jest kojarzona partia Jarosława Kaczyńskiego, a politycy PiS wielokrotnie wypowiadali się o niej niepochlebnie. Senator pospieszył więc z wytłumaczeniem. Powiedział, że chodzi o wysiłek, jaki rząd włożył w krzewienie polskiej kultury.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Teoretycznie nie ma to związku, ale gdyby nie nakłady na tłumaczenia jej książek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a więc rozpowszechnienie wiedzy o niej, jej twórczości na arenie międzynarodowej, to niewątpliwie te szanse na sukces byłyby znacznie mniejsze - wytłumaczył senator Jackowski.

To przedwyborcza obłuda - komentuje publicysta

Inny punkt widzenia przedstawił znany publicysta, Przemysław Szubartowicz. Jego zdaniem "przywłaszczenie" sobie ogromnego sukcesu noblistki przez Prawo i Sprawiedliwość jest jedynie elementem gry politycznej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę niektóre wypowiedzi prof. Glińskiego, który nie tak dawno temu bezpośrednio przyznał się, że "żadnej książki [Tokarczuk] nie udało mu się dokończyć".

Dzisiaj grzeje: 1. Córka obawiała się, że ktoś znęca się nad jej matką. Zainstalowała ukrytą kamerę i przeżyła szok
2. Wielka miłość Foremniak nie żyje. Wspomnienia gwiazdy wróciły przez syna Darii Trafankowskiej, którą też zabrała nagła śmierć

- Radni PiS wychodzili z sali w proteście przeciw Tokarczuk, tłumaczom jej prozy państwo PiS zabierało wsparcie, bliskie władzy pióra popluwały na nią, Gliński poniżał lekceważącym „nie dokończyłem”. Dziś bonzowie „dobrej zmiany” prześcigają się w gratulacjach. Przedwyborcza obłuda -  skomentował wypowiedź Jana Marii Jackowskiego publicysta Przemysław Szubartowicz.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zapłacisz nawet 1 mln złotych kary. Wystarczy tylko JEDEN wpis
  2. Matka weszła do sypialni córki i prawie zemdlała. Natychmiast zadzwoniła po policję
  3. Wiele razy gwałcił córkę, ma z nią 6 dzieci. "Najbardziej odrażająca zbrodnia, z jaką miałem do czynienia”
  4. Kościół czeka wielka rewolucja? Chodzi o zniesienie celibatu, papież Franciszek zadecyduje
  5. Była kochanka księcia Karola wyjawiła mało znane sekrety. Wiadomo, w jaki sposób ukrywała się przed księżną Dianą

źródło: polityczek

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News