Podczas odbierania Nobla Olga Tokarczuk opowiedziała żart. Kłopotliwa sytuacja, o której się nie mówi

Podczas odbierania Nobla Olga Tokarczuk opowiedziała żart. Kłopotliwa sytuacja, o której się nie mówi Źródło: youtube.com/Niezależny Lublin

Olga Tokarczuk, która dzisiaj odbierała literacką Nagrodę Nobla, postanowiła opowiedzieć specyficzny żart, o którym się nie mówi. Artystka w trakcie swojej przemowy nawiązała do postaci Wisławy Szymborskiej i przytoczyła anegdotkę o laureatce nagrody z 1996 roku.

Olga Tokarczuk znalazła się dzisiaj na ustach całego świata po przyjęciu literackiej Nagrody Nobla. Autorka w trakcie odbierania nagrody pokusiła się o opowiedzenie żartu na temat swojej poprzedniczki odbierającej nagrodę w 1996 roku - Wisławy Szymborskiej. Takich słów ze strony polskiej pisarki nie spodziewał się nikt ze szwedzkiej akademii nauk, przemilczeli to niemalże wszyscy. 

Olga Tokarczuk odebrała Nobla i popisała się żartem o Szymborskiej

W trakcie odbierania odznaczenia, Tokarczuk nie mogła ukryć wielkiego wzruszenia z powodu otrzymania odznaczenia. Autorka, która została wyróżniona, postanowiła jednak opowiedzieć żart nawiązujący do postaci Wisławy Szymborskiej.

- Mam nadzieję, że się nie pomylę jak pani Wisława Szymborska - powiedziała rozbawiona autorka.

Słowa Tokarczuk tyczyły się ceremonii z 1996 roku, kiedy to Szymborska w dość niekonwencjonalny sposób ukłoniła się przed królem Szwecji, popełniając błędy w ceremoniale. Sama Tokarczuk nie popełniła takich błędów i wysłuchała wielu pochwał na temat swoich prac. Przywołanie tej wpadki polskiej noblistki to bez wątpienia wyjątkowo kłopotliwy moment, który wiele mediów pominęło w relacjach z tego wydarzenia. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Szwedzi doceniają Tokarczuk. Wzruszające słowa na ceremonii

W trakcie ceremonii pisarka usłyszała wiele pochwał i miłych słów, które uzasadniały otrzymanie przez nią tak prestiżowej nagrody. Autorka nie mogła ukryć swojego szczęścia i wzruszenia z faktu znalezienia się w tak dostojnym gronie polskich Noblistów z dziedziny literatury, jak Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, czy właśnie Wisława Szymborska.

Dzisiaj grzeje: 1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
2. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Barw Szczęścia" i wielu innych. Druzgocące doniesienia

- Jej opisy tworzą swoisty „imbryk czasu". Odnosi się do wydarzeń historycznych i współczesnego populizmu. Według niej nie ma historii, są po prostu różne życia. Pisze o dziwności codzienności. Porusza się między różnymi aspektami naszego życia, krąży wokół biegunów takich jak kobiecość i męskość. Jej postaci tworzą fresk baśni - mówił Per Wästberg, szwedzki pisarz i członek Akademii Szwedzkiej. 

 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Janusz Dzięcioł długo nie cieszył się nagrodą z Big Brothera. Wydał je na trzy rzeczy
  2. Dostaniesz nawet ponad 1000 zł. Wystarczy zrobić konkretną rzecz w pracy
  3. Krzysztof Ibisz w żałobie. Życiowa tragedia sprzed roku nie daje o sobie zapomnieć
  4. Mężczyzna zapalił światło po udanym stosunku. Zobaczył przerażającą rzecz, od razu zaczął krzyczeć
  5. Przywiązał żonę do drzewa w lesie. Siekierą zrobił jej rzeczy dużo straszniejsze od śmierci, powód odbiera mowę

Źródło: Super Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News