Odra wraca do Polski. Odnotowano 983 procentowy wzrost chorych!

Odra wraca do Polski. Odnotowano 983 procentowy wzrost chorych! Źródło: Wikipedia.org/Øyvind Holmstad

Odra staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla Polaków. Choroba atakuje coraz więcej osób - odnotowano ponad 900 % więcej zachorowań, niż w ubiegłych latach. To bardzo niebezpieczna sytuacja dla całego społeczeństwa.

Odra, czyli wirus PZH, ostro atakuje Polskę. Ogromny wzrost zachorowań jest bardzo niepokojący, gdyż przekroczył już 900 procent. Jeśli ta tendencja się utrzyma, sytuacja stanie się wielkim zagrożeniem dla wszystkich ludzi. Lekarze ostrzegają przed tą niebezpieczną chorobą.

Odra atakuje. Coraz więcej Polaków zaraża się wirusem PZH

Dane pokazujące liczbę zachorowań wywołanych wirusem PZH są bardzo niepokojące. Pierwsze dwa miesiące 2019 roku pokazały, jak duży nastąpił ich wzrost.

- PZH podało dane o liczbie przypadków odry za pierwsze dwa miesiące tego roku – 314, w porównaniu do analogicznego okresu 2018 – 29, co stanowi wzrost o 983%. Takiego wzrostu zachorowań nie było od wielu lat - poinformowało CH Solimed.

Odra i jej aktywność to może być w dużej mierze wina antyszczepionkowców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci, ponieważ obawiają się, że szczepionki mogą wywołać u ich pociech konkretne schorzenia.

Trzeba pamiętać, że choroba bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród osób nieuodpornionych drogą kropelkową. Wirus atakuje podatne jednostki niezależnie od wieku, a w skrajnych przypadkach może wywołać epidemię.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak rozpoznać niebezpieczną chorobę?

Pierwsze objawy, jakie daje odra, występują zazwyczaj po 10, czasem 12 dniach od zarażenia. Zazwyczaj na 2-4 dni przed wystąpieniem wysypki można zaobserwować wiele dolegliwości charakterystycznych między innymi dla grypy czy przeziębienia. Pojawia się gorączka, kaszel, katar, zapalenie spojówek i złe samopoczucie. 

Rozwój choroby sprawia, że temperatura może wzrosnąć nawet do 41 stopni. W gardle zarażonego pojawią się białe plamy otoczone czerwoną linią, tak zwane plamki Koplika. Na skórze pojawia się główny znak rozpoznawczy rozwiniętego stadium choroby, czyli czerwona wysypka, która z czasem zacznie zamieniać się w czerwone plamy na powierzchni całej skóry, w tym na dłoniach i głowie.

Groźne powikłania mogą ciągnąć się przez całe życie

Zakażenie wirusem PZH jest bardzo niebezpieczne z powodu licznych powikłań, jakie zazwyczaj występują u 30 procent wszystkich chorych. Należą do nich zapalenie ucha grożące utratą słuchu, zapalenie płuc, zapalenie mózgu, a w efekcie obrzęk mózgu oraz zaburzenia wzroku grożące ślepotą.

Często powikłania pojawiają się nawet po 5 lat po przebytej odrze. Najbardziej zagrażają dzieciom poniżej 5. roku życia i osobom, które cierpią na zaburzenia układu odporności. Co czwarta osoba wymaga leczenia w szpitalu, a jedna na 1000 umiera z powodu tej choroby.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Michał Szpak ma dziewczynę? Pokazał się na „randce” ze znaną blondynką
  2. Zofia Marcinkowska mogła stać się legendą kina. W wieku 22 lat zabiła siebie i partnera
  3. Nie żyje gwiazda seriali Polsatu. Przed śmiercią nagle zmieniła testament, wielkie poruszenie!
  4. Setki tysięcy Polaków nie dostaną 13 emerytury. Jest już projekt ustawy o tym, komu się NIE NALEŻY
  5. Gigantyczna wpadka w "M jak miłość"! Przejdzie do historii jak śmierć w kartonach

Źródło: Warszawa w pigułce 

Następny artykuł