Odpady z Niemiec
Facebook.com/karolwilk23
Monika Majko - 19 Listopada 2020

Tysiące ton odpadów trafią z Niemiec do Polski, już pewne. Mieszkańcy oburzeni, minister postawił sprawę jasno

Odpady z Niemiec trafią do Polski. Ogłoszono decyzję Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka, nie ma wątpliwości, szef resortu stanowczo odpowiedział oburzonym tym faktem mieszkańcom.

Odpady z Niemiec przejadą przez granicę i trafią do Polski? Niestety, tak wynika z najnowszej decyzji, która zapadła na najwyższym szczeblu decyzyjnym. Okazuje się, że nasz kraj po raz kolejny nie wyzbędzie się łatki "śmietnika Europy".

Odpady z Niemiec trafią na polskie wysypisko

Mieszkańcy gminy Mirsk nie ustają w walce o czystość okolicznego środowiska, sprawa jednak wygląda na przegraną. Kilka miesięcy temu światło dzienne ujrzała decyzja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który zezwolił na wwóz i składowanie w Rębiszowie kolejnych tysięcy ton odpadów.

Tym razem odpady pochodzą z odlewni żelaza. Oburzeni ta decyzją mieszkańcy gminy Mirsk rozpoczęli protesty i robią co mogą, by powstrzymać kolejne transporty. Sprawą składowania ogromnej ilości odpadów na terenie miejscowości Rębiszów zainteresowały się media, interweniowali również posłowie oraz działacze społeczni, m.in. Karol Wilk.

Urzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złUrzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złCzytaj dalej

Żadna z interwencji nie przyniosła jednak spodziewanych skutków. W mediach właśnie pojawiła się odpowiedź Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki, którą skierował do oburzonych decyzją GIOŚ mieszkańców Rębiszowa.

Minister Kurtyka przypomniał okolicznym mieszkańcom, że decyzja wydana przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczy poddania odpadów o kodzie 10 09 10 operacji odzysku o kodzie R5 poza instalacją przez wypełnienie wyrobiska poeksploatacyjnego.

– Zgodnie z europejską klasyfikacją odpadów a także rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, odpady o kodzie 10 09 10 są to odpady z odlewnictwa żelaza, w postaci pyłów z gazów odlotowych nie zawierających substancji niebezpiecznych – tłumaczy Minister Klimatu i Środowiska.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Minister Klimatu i Środowiska odpowiedział oburzonym mieszkańcom gminy

Szef resortu wskazał również, że tego typu odpady mogą być wykorzystywane w naszym kraju do wypełniania wyrobisk, jeśli nie powoduje to szkody dla środowiska.

– Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, który określa rodzaje odpadów oraz warunki ich odzysku w procesach odzysku R3, R5, R11 i R12 odpady o kodach 10 09 10 mogą być wykorzystane do wypełnienia terenów niekorzystnie przekształconych, w tym wyrobisk, pod warunkiem, że planowane działanie nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie – przekazał minister.

Dzisiaj grzeje:

1. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków

2. W Pepco same hity, do sklepów ruszą tłumy. Ceny zachęcają jak nigdy, za niewielkie pieniądze uszczęśliwisz każde dziecko

3. Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły Polskę

Michał Kurtyka jednocześnie przyznał, że GIOŚ nie konsultował swojej decyzji z ministerstwem, ponieważ w świetle obowiązującego prawa "organem właściwym w Polsce w sprawach transgranicznego przemieszczania odpadów, w szczególności w sprawach przywozu odpadów na teren kraju, wywozu odpadów poza teren kraju a także tranzytu odpadów przez teren kraju jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska, będący centralnym organem administracji rządowej. Procedura wydawania decyzji w powyższych sprawach nie przewiduje udziału Ministra Klimatu i Środowiska".

– GIOŚ może sprzeciwić się planowanemu przemieszczeniu odpadów jedynie na podstawie ściśle określonych przesłanek, zawartych w art. 11 albo 12 rozporządzenia nr 1013/2006, pod warunkiem, że co najmniej jedna z tych przesłanek zachodzi w konkretnej, indywidualnej sprawie – wytłumaczył Minister Klimatu i Środowiska, jednak według niego odpady do Rębiszowa trafiają zgodnie z prawem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  4. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
  5. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
  6. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  7. Produkował nielegalnie na wiejskim odludziu. Policjanci odkryli gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: lwowecki Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News