Eksperyment przeprowadzony przez Macieja Dębskiego z Uniwersytetu Gdańskiego polegał na odcięciu stu osób na 72 godziny od telewizji, komputerów i telefonów. Wszystko przebiegło pomyślnie, natomiast wynik zaskoczył samych badaczy. 

Wbrew oczekiwaniom okazało się, że badane rodziny zaczęły spędzać dużo więcej czasu razem, mimo tego, że wcześniej wszyscy spędzali czas w odosobnieniu. Zdaniem ekspertów, eksperyment pokazał, iż większość rodziców zwyczajnie nie potrafi spędzać czasu ze swoimi dziećmi, dlatego unika kontaktu na co dzień.

Autorzy eksperymentu zlecali młodym ludziom różne zadania, między innymi mieli umówić się ze znajomymi do restauracji bez użycia telefonu oraz dojechać na miejsce komunikacją miejską. Te zadania ujawniły problemy młodych ludzi na przykład z czytaniem rozkładu jazdy na przystankach. Badacze wskazują, że jest to pokłosie ciągłego sprawdzania informacji w internecie.

Niestety eksperyment nie obył się bez konfliktów. Zdarzyły się przypadki agresji, podczas których badani rzucali przedmiotami. Badanie pokazało, że najlepiej znosiły odcięcie osoby posiadające pasje lub hobby. Według badaczy aż 62 procent młodych ludzi korzysta z internetu wtedy, gdy się nudzi.

W przyszłym roku fundacja organizująca ten eksperyment zapowiada, że zamierza odciąć od internetu całe klasy gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: gazeta.pl

...

Zobacz również