Od początku 2017 roku na mapie Polski pojawiły się... cztery nowe miasta

Od początku 2017 roku na mapie Polski pojawiły się... cztery nowe miasta Źródło: pixabay

Nowy rok zawsze wiąże się ze zmianami - tym razem nie mogło być inaczej. 1 stycznia 2017 roku na mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta.

To skutek rozporządzenia Rady Ministrów z lipca 2016 r. Rząd podjął decyzję na podstawie opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które rozpatruje wnioski o nadanie statusu miasta. Ich nazwy to: Marowica, Opatówek, Mielno i Rejowiec.
Morawica znajduje się w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim, Opatówek w powiecie kaliskim w Wielkopolsce, Mielno w powiecie koszalińskim w województwie zachodniopomorskim, a Rejowiec - w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. Statusu miasta nie ma już cała gmina, ale ma miejscowość Jastarnia w powiecie puckim w województwie pomorskim.Uzyskanie statusu miasta oznacza nie tylko zmiany wizerunkowe i większy prestiż. Może przynieść miejscowości także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także  możliwość starania się o  fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Status miasta otwiera też drogę do zawarcia porozumień partnerskich z miastami zagranicznymi tzw. miasta bliźniacze. Zwłaszcza Jastarnia oraz Mielno już wcześniej były licznie odwiedzane przez turystów z całej Polski.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News