Choć darmowe torebki foliowe wciąż obowiązują w wielu sklepach, już niebawem będą przeszłością. Rząd postanowił bowiem o wprowadzeniu cen na reklamówki. Wartość jednej sztuki naprawdę powala.

Na poniedziałkowym posiedzeniu sejmowych komisji środowiska i samorządu terytorialnego resort środowiska poinformował o swoim nowym pomyśle. Jak zapowiedziano, od 2018 roku wszystkie torby foliowe o grubości 50 mikrometrów dostępne w sklepach będą miały swoją cenę. Minimum za każdą z nich zapłacimy po 20 groszy.

– Ministerstwo w trakcie dyskusji wyraźnie deklarowało, że zgodnie zresztą z wnioskiem poselskim, który zakładał wpisanie 20 gr jako stawki maksymalnej w projekcie ustawy, taka będzie pierwotna wysokość opłaty recyklingowej zaproponowanej przez Ministerstwo Środowiska w rozporządzeniu – mówi Dariusz Piontkowski z PiS.

Mało prawdopodobne jednak, by torby miały kosztować 20 groszy. Maksymalna stawka za jedną reklamówkę wynosić będzie aż 1 złoty. Już pewne, że sklepy podbiją ceny torebek jak najwyżej, byleby zarobić więcej.

Skąd pomysł nałożenia cen na reklamówki? Resort środowiska tłumaczy to koniecznością walki o czystą przestrzeń. Jak podaje ministerstwo, torby foliowe to jeden z elementów, który najczęściej trafia do śmietnika, ale także poza niego, czym przyczynia się do zaśmiecania środowiska. Wprowadzenie cen na reklamówki ma ograniczyć zanieczyszczenie przestrzeni w Polsce.

źródło: tosiedzieje.pl

Najlepiej zarabiający aktorzy 2017 - rankingi zaskakują!

...

Zobacz również