Od 1 września działa nowy podatek. Ekonomiści: Obejmie nas wszystkich

Od 1 września działa nowy podatek. Ekonomiści: Obejmie nas wszystkich Źródło: fot. pixabay / wikimedia / Joseph Mischyshyn

1 września bieżącego roku w życie wchodzi nowy podatek, który - zdaniem ekonomistów - obejmie wszystkich obywateli bez wyjątku. Jak szacuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, do budżetu dzięki niemu trafi 1,6 miliarda złotych. 

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 1 września, w życie wchodzi nowy podatek ustanowiony przez obecny obóz rządzący - od sprzedaży detalicznej. Według założeń rządu Prawa i Sprawiedliwości, dzięki nowemu podatkowi do budżetu państwa wpłynie ok. 1,6 miliarda złotych rocznie.

Według części ekonomistów podatek ten zostanie przerzucony przez duże sieci handlowe na swoich konsumentów poprzez podniesienie cen produktów,

Jak jednak przekonuje ministerstwo finansów, podatek jest tak skonstruowany, że w przypadku gdy część sieci handlowych chciałaby "zagrać nie fair" i przenieść podatek w cenach na konsumentów, to wtedy pojawiają się "mniejsi podatnicy" tj. mniejsze sklepy, które przejmą klientów.

Wchodzący w życie podatek zakłada nałożenie 0,8% podatku na sieci i sklepy wykazujące od 17 mln zł do 170 mln zł przychodu miesięcznie oraz 1,4% w przypadkach jeśli przychód miesięczny przekracza 170 mln złotych. Kwota wolna od podatku handlowego wynosi natomiast 204 mln złotych w przychodzie rocznym.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

bh, źródło: polsat news
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News