obóz koncentracyjny buchenwald
Fot. Pixabay.com
Patryk Korzec - 2 Lutego 2019

Skandal. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego powstanie muzeum kiełbasy

Obóz koncentracyjny Buchenwald przez wszystkie lata swego funkcjonowania przyjął łącznie około 250 tys. osób z różnych krajów. Jego historia jest wyjątkowo mroczna, krwawa i bestialska, dzieje współczesne tego terenu jednak również wywołują ogromne emocje. Powstać ma tam teraz muzeum kiełbasy. 

Obóz koncentracyjny Buchenwald był niemiecką nazistowską jednostką, która ulokowana została niedaleko Weimaru w Niemczech. Pierwszych nielicznych więźniów przywieziono tam w 1937 roku, z czasem jednak zsyłanych tam ludzi było coraz więcej, warunki bytowe drastycznie się pogorszyły, a historia obozu stała się wyjątkowo krwawa i brutalna. Prowadzone były tam badania naukowe i pseudonaukowe, stosowano także dotkliwe kary. Więźniowie byli dzieleni ze względu na swoje pochodzenie i wiarę, najgorzej traktowani jednak byli najliczniejsi Żydzi. Od września 1939 roku umieszczano tam również Polaków, a przez wszystkie lata działalności, aż do końca wojny, obóz koncentracyjny Buchenwald pochłonął około 56 tys. istnień ludzkich. Historia mrozi krew w żyłach, teraz jednak na terenie byłego obozu doszło do kolejnego skandalu - ma tam stanąć muzeum kiełbasy.

Fabryka kiełbasy na terenie byłego obozu koncentracyjnego

Działka, na której znajdowała się jedna z filii obozu, w 2008 roku kupiona została przez prywatnego inwestora. Dopiero kilka lat później rada miasta Mühlhausen zatwierdziła odpowiedni plan zagospodarowania przestrzennego, ogromne kontrowersje wzbudza jednak zaprezentowany szczegółowy plan budowy. Okazuje się, że inwestor postanowił w miejscu byłego obozu koncentracyjnego postawić muzeum kiełbasy. - Lokalizacja (muzeum kiełbasy – red.) na terenie byłego obozu dla żydowskich przymusowych robotników jest nie do przyjęcia - mówił szef społeczności żydowskiej w Turyngii Reinhard Schramm. Johannes Bruns będący burmistrzem Mühlhausen zapewnia, że sprawy tak nie zostawi. Przeprowadzone mają zostać rozmowy, w których udział wziąć mają zarówno przedstawiciele gminy żydowskiej, jak i dyrekcja muzeum miejsca pamięci Buchenwald i Mitellbaum-Dora.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
absurdy_wstep15 zdjęć ukazujących absurdy życia w PolsceCzytaj dalej

Obóz koncentracyjny Buchenwald - miejsce tragicznej rzezi

W latach 1945-1950 obóz koncentracyjny przeszedł transformację, po której stał się obozem specjalnym nadzorowanym przez NKWD. Internowano tam nazistowskich przestępców wojennych oraz - pod koniec funkcjonowania - przeciwników władzy komunistycznej. Wiele z tych osób pochowanych zostało nieopodal za koszarami SS w bezimiennych grobach. Rok 1958 przyniósł zmiany - stworzono pomnik oraz mauzoleum, a dziś na części terenu zajmowanej przez koszary funkcjonuje muzeum, na którego terenie prowadzona jest również działalność naukowa.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Skatowany pies żywcem zakopany w lesie. Odnalezienie sprawcy to dla policji priorytet
  2. Śmierć zabrała uwielbianego aktora „Rodziny zastępczej”. Uczcili jego pamięć w niespodziewany sposób
  3. Gwiazdor Polsatu puścił ukochaną z torbami! Jak mu nie wstyd?!
  4. Córka gwiazdy zmarła i OSIEROCIŁA dwójkę dzieci. Piosenkarka z ROZPACZY zawiesiła karierę
  5. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
 
OtyłośćJuż wiadomo! Te rzeczy najczęściej powodują ŚMIERĆCzytaj dalej
Źródło: Wprost
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News