Postać ministra obrony Antoniego Macierewicza wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Mimo to resort kontynuuje swoją politykę, a ta wzbudza coraz więcej emocji. Zwłaszcza że wiele elementów strategii MON jest sprzeczne z pomysłami prezydenta Andrzeja Dudy.

Teraz w mediach pojawia się ponownie, po dłuższym czasie pytanie „czy wróci obowiązkowy pobór do wojska?”. Tak nielubiana w Polsce służba zasadnicza została zlikwidowana przez Platformę Obywatelską, a teraz znów pojawiają się projekty jej przywrócenia.

Projekty ministerstwa

Zmiany, które przewiduje MON, zawarte są w dwóch głównych projektach. Pierwszy z nich, przygotowany przez wiceministra obrony, Tomasza Szatkowskiego, nosi nazwę „Koncepcji Obronnej RP”. Drugi projekt, „Strategiczny przegląd obronny”, jest częściowo niejawny.

W obu tych dokumentach zawarte są główne zmiany szykowanej w resorcie reformy polskiej armii. Wśród zmian można znaleźć zapisy o zwiększeniu wydatków na obronność, czy zakup nowego sprzętu. Szatkowski potwierdził m.in., że ma wzrosnąć ogólna liczba samobieżnych 155-mm haubic Krab aż do ok. 500.

Ministerstwo chce, by w polskim wojsku powstała dywizja pancerna. Zasadniczym jednak elementem „Strategicznego przeglądu obronnego” jest skonstruowanie systemu „antydostępowego”. Ma on zapewnić Polsce bezpieczeństwo w razie każdego konfliktu wojskowego. Dzięki budowie takiego systemu obce wojsko ma nie mieć żadnej możliwości zajęcia choćby fragmentu naszego kraju.

Zasadnicza służba wojskowa

Jedną z głównych zmian zakładanych przez MON jest zwiększenie liczebności polskiego wojska do 200 tys. żołnierzy. Nie wiadomo do końca, jak resort chce to osiągnąć. Wśród spekulacji medialnych mówi się między innymi o koncepcji przywrócenia Zasadniczej Służby Wojskowej.

Według różnych, niepotwierdzonych doniesień, projekt ten ma być podobno rozpatrywany w szeregach partii rządzącej. Szczególnym jego zwolennikiem ma być sam minister Macierewicz. Oficjalnie jednak wciąż się o tym nie mówi. Nie ma zatem pewności, czy nie są to tylko nic nie warte spekulacje lub plotki.

Z całą pewnością przywrócenie służby zasadniczej spowoduje wzrost niechęci Polaków do Prawa i Sprawiedliwości. Jest to bowiem koncepcja ciesząca się bardzo niskim poparciem społecznym. W Polsce bardzo mało ludzi w ogóle jest zainteresowanych wojskiem, a jeszcze mniej chciałoby być do niego wcielonych siłą.

9 największych kompromitacji rządu PiS


Na jaki temat Macierewicz napisał magisterkę? Zaskakujące! Tego nie wiedziałeś o byłym szefie MON

...

Zobacz również

Zobacz również