obostrzenia wielka pomyłka
Jan Bielecki East News
Joanna Szwalikowska - 21 Października 2020

Eksperci nie mają wątpliwości. Wielka pomyłka ws. obostrzeń, błędy mogły nas wiele kosztować

Obostrzenia stały się jednym z niezbędnych elementów życia podczas pandemii koronawirusa. Wprowadzenie ich było konieczne zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Eksperci udowodnili właśnie ogromną pomyłkę, która mogła nas bardzo wiele kosztować.

Obostrzenia, wprowadzane regularnie od początku pandemii koronawirusa na całym świecie były uznawane przez wiele osób jako niepotrzebne wywoływanie paniki czy ograniczanie wolności. Z powodu pojawienia się nieznanego wirusa, ich wprowadzenie było jednak konieczne. Eksperci właśnie zdołali udowodnić ogromną pomyłkę. Mogła nas bardzo wiele kosztować.

Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, "Boczek" z KiepskichCzytaj dalej

Ogromna pomyłka w sprawie obostrzeń. Eksperci nie mają wątpliwości

WHO zupełnie nie miał racji, twierdząc wcześniej, iż pandemii koronawirusa nie da się zmniejszyć poprzez wprowadzenie obostrzeń w postaci ograniczenia podróży, przekonują naukowcy. Ich zdaniem, w krajach, w których wprowadzone zostały restrykcje dla podróżujących, śmiertelność z powodu COVID-19 była niższa.

Eksperci z Berlińskiego Centrum Nauk Społecznych WZB przekonują, że Światowa Organizacja Zdrowia oraz władze Unii Europejskiej bardzo myliły się, twierdząc, że wprowadzenie ograniczeń dotyczących podróży, nie będzie miało wpływu na zmniejszenie pandemii koronawirusa.

- To przekonanie było fatalnym błędem. Restrykcjom odnośnie podróżowania należało nadać dużo większe znaczenie. Odnosi się to również do przyszłych fal pandemii COVID-19 oraz innych pandemii - mówił Ruud Koopmans, który jest jednym z autorów opracowania, które pojawiło się na łamach "WZB Discussion Paper".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Porzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuPorzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuCzytaj dalej

Eksperci poinformowali, że kraje, do których podróżowało znacznie więcej osób, jak np. Włochy, Francja lub Stany Zjednoczone, odnotowały o wiele wyższą liczbę zgonów niż pozostałe. Wprowadzenie kolejnych restrykcji, według ich badań, znacznie przyczyniło się do ograniczenia śmiertelności z powodu zakażenia koronawirusem.

Naukowcy podkreślili również, że śmiertelność w krajach, które już na początku marca wprowadziły ograniczenia dla podróżujących (np. Australia, Izrael czy Czechy) odnotowały śmiertelność niższą o nawet 62 proc. od tych, które ograniczenia wprowadziły dopiero w połowie marca - Niemcy.

Naukowcy dokonali również porównania pomiędzy kwarantanną a zakazem przekraczania granicy kraju. Jak się okazało, obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych miała działać o wiele lepiej niż zakaz wjeżdżania. Zdaniem specjalistów, miało się tak dziać dlatego, że w wielu przypadkach zakazy przekraczania granicy kraju był uchylane dla obywateli oraz rezydentów. Kwarantanna obowiązywała natomiast praktycznie każdego.

Według analizy, restrykcje, które były celowane wyłącznie dla poszczególnych krajów, działały lepiej niż te dotyczące wszystkich państw.

Dzisiaj grzeje:

1. Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Pod żadnym pozorem nie rób kilku rzeczy, wystarczą dwie godziny

2. Rzecznik rządu właśnie potwierdził. Wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu, nieodwołalna decyzja

3.Z ostatniej chwili: zapadła decyzja ws. walki z koronawirusem. Polsat przekazał dramatyczne wieści

Najnowsze informacje opublikowane przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa wykazały, że od początku pandemii na całym świecie zdiagnozowano już ponad 40 milionów przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1,1 mln osób.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kociak był już jedną łapką po drugiej stronie. Sprawca wyrządził mu straszną krzywdę, aż brakuje słów
  2. Zbigniew Boniek przerwał milczenie ws. szpitala na Stadionie Narodowym. Rozwiał wszelkie wątpliwości
  3. W czwartek rząd ogłosi kolejne obostrzenia. Już wiemy, co czeka Polaków
  4. Polsat przekazał oficjalny komunikat. Koniec "Tańca z gwiazdami", fani nie mogą się pozbierać
  5. Marta Kaczyńska szaleje z radości, przekazała cudowną nowinę. Wielkie gratulacje
  6. Poczta podjęła kluczową decyzję. Dotyczy pieniędzy emerytów i rencistów. Tysiące Polaków czekało na ustalenia
  7. W 3 dni możesz oczyścić kości i stawy, różnicę odczujesz od razu. Wystarczy pić w odpowiednich ilościach wywar z liści laurowych
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News