Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku

Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku Źródło: Screen/TVP Info

Ministerstwo potwierdziło, czekają nas nowe obostrzenia. Będą obowiązywały wszystkich Polaków, bez żadnych wyjątków. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, przekazał najnowsze ustalenia w sprawie właścicieli sklepów.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził, Polaków czekają nowe obostrzenia. Jak poinformował Wojciech Andrusiewicz, przepisy dotyczące zasłaniania nosa oraz ust powinny zostać doprecyzowane w trybie pilnym. Podkreślił słuszność egzekwowania tego obowiązku przez właścicieli sklepów. Klienci, którzy nie będą go przestrzegali, mogą mieć kłopoty.

Nowe obostrzenia dla Polaków, będą obowiązywały wszystkich

- W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają - przekazał podczas dzisiejszej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Rzecznik podkreślił, że zasłanianie ust oraz nosa w publicznej przestrzeni zamkniętej jest powszechnym obowiązkiem. Praktycznie żadne schorzenia nie są w stanie zwolnić nas z tego obowiązku, ponieważ maseczki powodujące dyskomfort w oddychaniu, mogą zastąpić przyłbice. Żądania obywateli powołujących się na różne schorzenia w celu usprawiedliwienia braku zasłonięcia ust i nosa są więc bezzasadne. 

Wojciech Andrusiewicz przekazał, że nie ma absolutnie żadnego wytłumaczenia dla nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa. Rzecznik dodał, że już dziś właściciele sklepów, mogą odmówić obsługi klientów, którzy nie stosują się do tego obowiązku. Kierowanie się względami bezpieczeństwa daje im prawo do wyproszenia takich klientów ze sklepu. Jednak na razie nie ma to umocowania prawnego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Oczywiście dla uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień w tym zakresie zechcemy w trybie pilnym doprecyzować zapis o obowiązku zasłaniania nosa i ust, tak by przedstawiciele podmiotów handlowych mieli pełną jasność, że nie powinni obsługiwać klientów narażających innych na zakażenie - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

- Jednak wzmocnienie zapisów będzie zapewne rodzić też konsekwencje wzmocnienia przepisów karnych, zawartych już w ustawie, a dotyczących kar właśnie dla podmiotów handlowych za nieprzestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych i narażanie klientów na zakażenie - dodał rzecznik. 

Według Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji powinno powstać prawo, które pozwalałoby na niewpuszczenie do sklepu klientów, którzy nie zasłaniają ust oraz nosa i odmówienie obsługi. Jak wskazuje organizacja, sklepy nie są w stanie wyegzekwować od klientów noszenia maseczek ochronnych.

Dzisiaj grzeje: 1. Pół Polski objęte pomarańczową strefą. Bardzo duże niebezpieczeństwo, lepiej zostać w domu

2. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów

3. Nie żyje gwiazda głośnego hitu. Zgwałcił ją wnuk wpływowego polityka, matka przekazała informacje o jej śmierci

W środę potwierdzono 640 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 18 zgonów. We wtorek potwierdzono 680 zakażonych, w poniedziałek 575, w niedzielę 548. Wskaźnik nowych zachorowań przez cały czas pozostaje na bardzo wysokim poziomie, dlatego w najbliższym czasie kolejne kraje prawdopodobnie zamkną swoje granice dla obywateli Polski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Łukasz Szumowski: „Będą większe obostrzenia”. Minister tłumaczy gdzie i dla kogo, wielu Polaków będzie zdruzgotanych
  2. Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku
  3. Już w poniedziałek zostanie podjęta decyzja. Niepokojące doniesienia dla wszystkich mających w planach podróże
  4. Przygnębiające odkrycie TVN. Uwielbiana gwiazda żyje w tragicznych warunkach z 70 psami, szczury chodzą wszędzie
  5. Wiemy, kto może zastąpić Kingę Rusin w Dzień dobry TVN. Jedno z największych nazwisk

Źródło: Onet, TVN

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News