Mimo oporów władz miasta, wojsko pojawiło się na obchodach 60 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Podczas wojskowego apelu odczytany został apel w swojej nowej formule, która zawiera wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Gdy żołnierze wzywali imiennie zmarłych Lecha i Marię Kaczyńskich, zebrani goście zaczęli opuszczać uroczystość.

We wtorek odbyły się w Poznaniu obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Uroczystości zorganizował Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Po godzinie 11. odczytano apel pod Pomnikiem Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 roku. Choć słychać było brawa, kilkanaście z obecnych na uroczystości osób opuściło obchody.

„Co to ma wspólnego z Czerwcem 1956 roku? Ja nie wiem” – mówi kobieta, która opuściła uroczystość.

„Nie można robić farsy z tego. Ludzie giną w wypadku, a tu łączą to z Czerwcem?” – wtóruje jej jeden z mężczyzn.

W sprawie apelu smoleńskiego wypowiedział się także wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski, który był obecny na obchodach. Jego zdaniem „może być wątpliwe czy uczciwe jest, jeżeli tylko połowa apelu jest poświęcona ofiarom Czerwca’56”.

„Z pewnością dla uczestników uroczystości może być wątpliwe, czy jest sprawiedliwym z punktu widzenia historii i uczciwości, jeżeli ledwie połowa apelu jest poświęcona ofiarom Czerwca ’56, a drugą połowę poświęca się osobom, które zginęły tragicznie w wypadku lotniczym w Smoleńsku” – mówił Wiśniewski.

Jeszcze kilka dni przed obchodami rocznicy prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, wystosował specjalne pismo do dowódcy Garnizonu Poznań. Prosił w nim, aby podczas uroczystości apel wojskowy ograniczyć tylko do rzeczy mających związek z Czerwcem’56.

Sprawę skomentował minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, który twardo odmówił jakiegokolwiek skracania apelu. Jego zdaniem, „każda przelana za Polskę krew jest cenna”.

„Wojsko Polskie i minister obrony narodowej nie będzie selekcjonował polskich bohaterów na tych, którzy się komuś podobają i tych, którzy się komuś nie podobają. Krew przelana za ojczyznę jest cenna, bez względu na to, z jakich żył pochodzi”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: tvn24.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również