O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy?

O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy? Źródło: Wikimedia Commons

O której matura z polskiego? Ile potrwają egzaminy podstawowe i rozszerzone? Kiedy zakończy się pierwszy egzamin tegorocznych matur? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

O której matura z polskiego? To jedno z tych pytań, które uczniowie podchodzący do egzaminu dojrzałości w tym roku zadają najczęściej. Nadszedł najważniejszy sprawdzian w dotychczasowej edukacji uczniów. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące kwestii organizacyjnych, a także harmonogramu tegorocznej matury z języka polskiego.

Matura z języka polskiego. Poziom podstawowy i rozszerzony. Ile trwa?

Matura z języka polskiego to najważniejszy egzamin dla ucznia. Przyszli studenci niezależnie od tego, czy wybierają się na kierunki humanistyczne, czy ścisłe, obowiązkowo muszą zdać egzamin z rodzimego języka. Wynik ich matury może będzie kluczem do drzwi wymarzonej uczelni. Tegoroczne egzaminy maturalne tradycyjnie otworzy test z języka polskiego.

Obowiązkowa matura dla wszystkich uczniów z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w poniedziałek, 6 maja o godzinie 9:00. Tego samego dnia, o godzinie 14:00 uczniowie otworzą arkusze z poziomu rozszerzonego. Dla wszystkich miłośników rodzimego języka, aspirujących na studia humanistyczne, w szczególności na kierunki filologiczne, będzie to ciężki dzień, ponieważ będą musieli napisać aż dwa egzaminy.

Jaki jest czas trwania egzaminów? W przypadku obowiązkowej matury na poziomie podstawowym uczniowie będą mieli 170 minut na poradzenie sobie z przygotowanymi dla nich zagadnieniami. W przypadku poziomu rozszerzonego przyszli studenci będą mieli 10 minut dłużej. Egzamin potrwa równe 3 godziny, czyli 180 minut. Matury 6 maja skończą się odpowiednio - podstawa o 11:50, a rozszerzenie o 17:00

Matura - język polski. Ustny egzamin. Czas trwania

Pisemne egzaminy z języka polskiego to nie jedyne co czeka tegorocznych maturzystów w ramach sprawdzianu ich wiedzy z rodzimego języka. Każdy uczeń od kilku tygodni przygotowuje się również do egzaminu ustnego. Wypowiedź ustna oraz odpowiedzi na pytania to stały element egzaminu dojrzałości. Chociaż nie ma tak dużego wpływu w dostaniu się na upragnione studia jak egzamin pisemny, nie można go lekceważyć.

W odróżnieniu od części pisemnej, w której wszyscy maturzyści spotykają się na jednej sali czy auli, część ustna ustalana jest indywidualnie. Uczniowie wcześniej mogą zapoznać się z harmonogramem ustnych matur. Listy, o których godzinach odbywają się poszczególne egzaminu często wiszą na drzwiach wejściowych szkół, a także w gablotach przy pokoju nauczycielskim i sekretariacie. W tym roku ustne matury rozpoczną się 9 maja, a zakończą 22 maja. W przypadku języków nowożytnych czas trwania wydłużony jest o trzy dni.

Wszystkim uczniom życzymy, aby trafili na takie tematy, które sobie wymarzyli. Połamania pióra!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Matura 2019 zagrożona. Nauczyciele wciąż nie dogadali się z rządem
  2. Matury nie odbędą się przez strajk nauczycieli? Prognozy są niepokojące
  3. O której godzinie zaczyna się egzamin ósmoklasisty? Nastaw budzik
  4. Czy egzamin gimnazjalny się odbędzie? Nauczyciele grożą, strajk może to uniemożliwić
  5. Egzamin gimnazjalny - część matematyczno-przyrodnicza. Pytania i odpowiedzi
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News