Wydawać by się mogło, że Trump prowadzi agresywną politykę wobec Korei Północnej, podczas gdy Południowa to jego najbliższy sojusznik. Jego ostatnie decyzje uświadamiają że to fałszywa teza. Okazuje się, że z Koreą Południową Waszyngton też ma na pieńku, ale na innym froncie.

Donald Trump zadał potężny cios Korei Południowej, swojemu najbliższemu partnerowi z Azji, kiedy pod koniec sierpnia zapowiedział zerwanie umowy o wolnym handlu z tym krajem. Jeszcze podczas kampanii wyborczej obowiązujący między Stanami a Koreą pakt nazywał „najgorszą umową w historii”.

Chodzi o układ NAFTA, w którym występują ogromne dysproporcje. Jak stwierdził Trump, renegocjowana w 2012 roku umowa jest po prostu szkodliwa dla USA. Kiedy objął urząd prezydenta, odszedł od pomysłu wycofania się z układu, ale teraz idea ta wróciła, kiedy okazało się, że istnieją niemałe różnice wśród jego sygnatariuszy.

Trump, wskazując na ogromny deficyt w handlu z Koreą Południową, stwierdził, że „umowa jest nierówna”. Od zerwania jej odciągają prezydenta USA jednak szef Pentagonu James Mattis i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster. Jak twierdzą, ten ruch zdestabilizowałby sytuację w regionie jeszcze bardziej i otworzyłby Korei Północnej drogę do ataku. Swoją ostateczną decyzję Trump ma wydać w ciągu najbliższych dni.

źródło: msn.com

Tego świat nie widział! Unikalne zdjęcia Korei Północnej

...

Zobacz również