Organizowana przez Polską Agencję Prasową nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego od 2010 roku promowała polską szkołę reportażu. Na zwycięzców co roku czekało 50 tysięcy złotych. Czekało, bo nagrody już więcej nie będzie. 

Nowy prezes PAP, związany wcześniej z Gazetą Polską Artur Dmochowski zadecydował o likwidacji nagrody. Zadecydować miał o tym fakt, że jego zdaniem Kapuściński „był komuchem”.

– Dowiedziałam się w jakiejś takiej luźnej rozmowie z dwóch źródeł niezależnych od siebie i oboje powiedzieli to samo, że nowy prezes wypowiedział się, że w tym roku nagrody nie będzie, ale nie tłumacząc czy będzie na przyszłość, ani też dlaczego nie będzie. […]Użył takiego krzywdzącego określenia: „Kapuściński komuch, nie będziemy robić jego nagrody”. – tłumaczy Alicja Kapuścińska, żona pisarza.

Ryszard Kapuściński, zwany też „cesarzem reportażu” to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, a jego dzieła są – zaraz po tych Stanisława Lema – najczęściej tłumaczonymi na inne języki polskimi tekstami. Jego postać budzi też wiele kontrowersji, gdyż w 2007 roku Newsweek opublikował artykuł, w którym twierdzono, że Kapuściński współpracował z wywiadem PRL, co znajduje swoje potwierdzenie w dokumentach IPN. Żona pisarza twierdzi, że każdy wyjeżdżający za granicę dziennikarz był traktowany jako potencjalne źródło informacji, więc umieszczenie tam Kapuścińskiego nie jest niczym dziwnym.

źródło: tvn

 

...

Zobacz również