Ministerstwo zdrowia chciałoby mieć większy wpływ na dietę obywateli Polski. Chodzi tutaj konkretnie o alkohol, którego spożycie MZ i PARPA chcą drastycznie ograniczyć. 

Nowy plan ministerstwa zdrowia ma zmniejszyć sprzedaż oraz spożycie alkoholu w Polsce. W tym celu zakazana ma zostać sprzedaż tak zwanych „małpek” – małych butelek zawierających zazwyczaj 200 mililitrów  wódki. Ich sprzedaż stanowi obecnie 1/3 całej sprzedaży wódek i likierów w Polsce.

Zakaz sprzedaży małpek w Polsce być może ograniczyłby spożycie alkoholu, jednak bardziej prawdopodobny jest inny rozwój wydarzeń – Polacy zaczną po prostu kupować większe butelki wódki. „Receptę” na taki scenariusz znalazła Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

PARPA chciałaby wprowadzenia minimalnej ceny za porcję alkoholu – 2 złote za 10 gram. W praktyce oznaczałoby to, że pół litra najtańszej wódki kosztowałoby około 40 złotych. Także tutaj pojawiają się kontrowersje, że w efekcie zwiększyłaby się skala bimbrownictwa i sprzedaży bimbru, a także przemytu alkoholu np. z Ukrainy.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

źródło: wmeritum

Zobacz również