Nowotwór trzustki to cichy zabójca. Gdy pojawią się te objawy, zwykle jest już bardzo zaawansowany

Nowotwór trzustki to cichy zabójca. Gdy pojawią się te objawy, zwykle jest już bardzo zaawansowany Źródło: Unsplash/Daan Stevens

Nowotwór nie zawsze daje objawy. Do cichych zabójców należy niewątpliwie rak trzustki, który bardzo późno daje o sobie znać. Gdy dowiadujemy się o nim, jest za późno, aby zareagować.

Nowotwór nie zawsze daje o sobie znać. Istnieje co prawda lista charakterystycznych objawów, które pomagają odpowiednio wcześniej zareagować na zmiany zachodzące w organizmie. Niestety, nie każda odmiana raka pozwala się rozpoznać. Do takich "cichych zabójców" należy niewątpliwie nowotwór trzustki.

Dla lekarzy ta odmiana nowotworu wciąż pozostaje ogromną zagadką. Specjaliści wciąż nie znają odpowiedzi na wiele pytań związanych z tą chorobą. Dziś wiadomo, że rak trzustki przez bardzo długi czas rozwija się praktycznie bez żadnych objawów. Niepokój zaczynają budzić dopiero takie objawy jak żółtaczka czy silne bóle pleców. Wtedy jest już za późno, aby wdrożyć skuteczne leczenie.

Nowotwór trzustki to cichy zabójca. Śmiertelność pacjentów jest ogromna

Zdiagnozowany nowotwór trzustki najczęściej oznacza wyrok. Do tej pory nie odnaleziono skutecznej metody leczenia, a śmiertelność jest bardzo wysoka. Po postawieniu diagnozy tylko co piąty chory jest w stanie przeżyć rok. Z grupy stu osób zaledwie osiem jest w stanie przeżyć pięć lat.

Specjaliści przyznają, że nie istnieje niezawodna metoda wczesnego wykrywania tej choroby:

- Niestety, w przypadku raka trzustki, dotychczas nie opracowano idealnej metody profilaktyki - przyznaje dr Karolina Radwan, gastroenterolog.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Gdy pojawią się te objawy, jest już za późno. Co robić, aby uniknąć raka trzustki?

Objawy takie jak: żółtaczka, bóle grzbietu lub ostre bóle brzucha świadczą o zaawansowanym stadium choroby. W takiej sytuacji nie da się już nic zrobić. Specjaliści nie opracowali metod profilaktyki, jednak zalecają, aby wyeliminować ze swojego życia kilka szkodliwych czynników. 

Nowotwór trzustki może pojawić się u osób, które palą papierosy, nie dbają o zbilansowaną dietę, a także zmagają się z otyłością. Eliminacja zgubnych nawyków nie zagwarantuje, że ryzyko zachorowania na raka trzustki spadnie do zera, jednak może w znaczącym stopniu wzmocnić organizm.

Statystyki nie są optymistyczne. W Polsce notuje się około 4 tysięcy zgonów, których powodem jest nowotwór trzustki. Co roku przybywa około 3,5 tysiąca chorych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka tragedia w życiu gwiazdy TVN! Jej półtoraroczny syn walczył z PRZERAŻAJĄCYM rakiem mózgu! Lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie
  2. Meghan Markle URODZIŁA! Znamy PŁEĆ dziecka!
  3. Dramat w przestworzach. Samolot stanął w płomieniach, wszyscy pasażerowie nie żyją
  4. TVN przekazał tragiczną wiadomość. Koszmarny wypadek, zginęli wykonując swoją pracę
  5. Mama małej Madzi z Sosnowca pilnie przeniesiona. Jej życiu zagrażało niebezpieczeństwo?

źródło: Na Temat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News