Co szkodzi bardziej niż cukier? Większość z nas je spożywa, część jest rakotwórcza

Co szkodzi bardziej niż cukier? Większość z nas je spożywa, część jest rakotwórcza Źródło: Pixabay/designfoto

Nowotwór w dzisiejszych czasach może zostać wywołany przez wiele rozmaitych czynników. Ta straszna dolegliwość może nas dotknąć nawet za sprawą popularnych produktów, które każdy z nas spożywa każdego dnia.

Nowotwór nie bez powodu jest jedną z najpoważniejszych chorób, z jakimi musi się mierzyć człowiek. Od wielu lat naukowcy próbują otrzymać skuteczne lekarstwo na raka, jednak największą trudność sprawia fakt, że bardzo trudno jest go zdiagnozować. Zmutowane komórki mogą rozwijać się w naszym organizmie całe lata i dopiero w ostatniej fazie - gdy już wystąpią objawy - możemy dowiedzieć się o tym, że jesteśmy chorzy.

Jego główną przyczyną są wrodzone skłonności genetyczne, jednak olbrzymią rolę gra tu także nasza codzienna dieta. W szczególności można tu zaliczyć wszechobecny w ogromnych ilościach cukier, który niezwykle negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a także przeróżne konserwanty i inne składniki dodawane do żywności w celu jej "ulepszenia". Dotyczy to zwłaszcza fast foodów, napojów gazowanych oraz żywności z hipermarketów.

Dieta przyczyną nowotworu? Co prócz cukru ma na to wpływ?

W dzisiejszych czasach żywność jest bardzo mocno przetworzona. Nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych, poprzez jej sztuczne "napompowywanie". Swoje robią także liczne konserwanty, wśród których można wymienić chociażby wszelakie słodziki, zastępujące cukier.

- Jednostka, która to ADI, czyli akceptowalne pobranie dzienne i w przypadku aspartamu jest to 40 mg na kilogram masy ciała i dlatego też nie możemy ich przekraczać (...). Ja bym akurat substancji słodzących, takich sztucznie występujących unikała, czytała etykiety. Jestem nawet bardziej za naturalnym cukrem, takim białym, ale też brązowym, chociaż jego wartość kaloryczna jest taka sama, więc tu zdrowy rozsądek - powiedziała dietetyk Anna Jelonek, w programie "TVP". 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Aspartam i jemu podobne ulepszacza są około 200-300 razy słodsze od cukru i wbrew powszechnej opinii nie są niekaloryczne. Są one raczej nieszkodliwe, jednak w naprawdę niewielkich ilościach. Obecnie w żywności, napojach oraz słodyczach jest bardzo wiele tego typu ulepszaczy. Bardzo często pod koniec dnia okazuje się, że w naszej dziennej diecie przekroczyliśmy limit ich spożycia o kilkaset procent. Oznacza to, że jeśli w dalszym ciągu żywność będzie przetwarzana w taki sposób, liczba zachorowań na raka będzie się stale zwiększała.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Matka wbiegła do sklepu z sinym dzieckiem na rękach. To, co zrobiły sprzedawczynie, jest nie do uwierzenia
  2. Jolanta Kwaśniewska o Agacie Dudzie. Jej słowa nie wszystkim się spodobały
  3. Może jeszcze zdążysz! Dzisiejsza oferta majówkowa w Biedronce zwala z nóg
  4. Oto treść wizji Jackowskiego sprzed miesiąca na trwająca właśnie majówkę. Turlamy się ze śmiechu
  5. Musisz zrobić jedną ważną rzecz i Twoja emerytura wzrośnie o 10%. Emeryci zaskoczeni
  6. TVP podała wiadomość, która wstrząsnęła wieloma ludźmi. Nie żyje 15 policjantów

źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News