Przez obgryzanie paznokci zachorowała na raka. Niestety, zakończyło się amputacją

Przez obgryzanie paznokci zachorowała na raka. Niestety, zakończyło się amputacją Źródło: Fot. Wikipedia

Nowotwór to bez wątpienia choroba cywilizacyjna XXI wieku. Przypadków zachorowań notuje się coraz więcej, a nie ma jednej skutecznej metody leczenia. Wysoka śmiertelność wynika także z tego, że jego obecność jest zbyt późno wykrywana. Z kolei przyczyną, jak się okazuje, mogą się stać nawet najbardziej pospolite czynności.

Nowotwór w pełni zasłużył na miano "zmory XXI wieku". Lekarze na całym świecie głowią się nad kolejnymi sposobami leczenia, które byłyby mniej destrukcyjne dla ludzkiego organizmu. Z racji tego, że to bardzo szybko postępująca choroba, a do tego niemal niemożliwa do całkowitego wyleczenia, jedynym sposobem, aby się przed nią jakoś uchronić i zwiększyć szanse na przeżycie jest profilaktyka. Istnieją jednak przypadki, które swój początek mają w niespodziewanych czynnościach.

Przyczyną nowotworu są często skłonności genetyczne. Jednak nie tylko. Duży wpływ ma także dieta oraz tryb życia. Wiemy jednak, że również z pozoru nieszkodliwe, codzienne czynności również mają znaczny wpływ. Chodzi tu na przykład o siedzący tryb życia lub... obgryzanie paznokci.

Może to wydawać się dziwne, jednak historia, która przytrafiła się pewnej mieszkance Australii powinna być przestrogą dla wszystkich, którzy maja problem z tym nawykiem. Courtney Whithorn, 20-letnia dziewczyna w rozmowie z portalem Daily Mail opowiedziała swoją historię, w którą trudno będzie niektórym uwierzyć. Informacja o tym, co jej się przytrafiło, szybko obiegła cały świat.

U Courtney rozwinął się nawyk obgryzania paznokci, gdy była w wieku szkolnym. Zwykle wynika to ze stresu lub problemów w relacjach z rodzicami lub rówieśnikami. Jest on dość pospolity i uważany za niegroźny, choć nieestetyczny. Jednak u Courtney nawyk ten był na tyle silny, że po pewnym czasie dziewczyna obgryzła sobie cały paznokieć z kciuka, aż nie stał się całkiem czarny. Mimo to Courtney nie udała się do lekarza.

Obgryzanie paznokci wywołało nowotwór złośliwy

Zaskakujące lub też niewyobrażalne może być to, ze przez 4 lata nastolatka ukrywała stan swojego kciuka. Dopiero w wieku 20 lat postanowiła udać się z nim do specjalisty. Chirurdzy plastyczni zapewniali, że wystarczy dokonać drobnego zabiegu estetycznego i będzie po problemie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przed pierwszym zabiegiem lekarze odkryli coś niepokojącego. Jak się okazało, Courtney miała czerniaka złośliwego. Trzeba było działać szybko, a jedynym wyjściem była amputacja kciuka.

Życie nigdy już nie będzie takie samo

Courtney nie mogła uwierzyć, ze przez zwykle obgryzanie paznokci rozwinął się u niej tak poważny nowotwór. Teraz przez 20 lat będzie musiała poddawać się regularnym badaniom, aby upewnić się, czy nie powstały przerzuty.

Nie można przewidzieć teraz, jak potoczą się losy Courtney. To istna loteria. Jednak zabieg amputacji uratował jej życie i dał nadzieję, że być może uda jej się wygrać z nowotworem. Mimo wszystko Courtney nie traci nadziei, przestrzegając, by nikt nie popełnił jej błędu.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Młodsza córka Hanny Lis to prawdziwa piękność! Podobna do mamy?
  2. Katarzyna Figura schudła! Aktorka przeszła spektakularną metamorfozę
  3. Adam Małysz boi się o Piotra Żyłę. Tak źle jeszcze nie było
  4. Zaczyna robić się już poważnie. Związek Igi Lis i Taco Hemingwaya kwitnie
  5. Małgorzata Rozenek pochwaliła się brzuchem. Fani gratulują celebrytce

źródło: Zeberka

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News