Nowotwór będzie łatwiejszy do wykrycia. Polscy naukowcy opracowali nową metodę.
pixabay
Mariusz Wiącek - 24 Lutego 2019

Szybsze i łatwiejsze wykrywanie raka? Lubelscy naukowcy opracowali nową metodę

Nowotwór coraz bliżej wyleczenia? Lubelscy naukowcy postawili kolejny krok na drodze walki "chorobą XXI wieku". Dzięki Polakom, choroba ta stanie się jeszcze łatwiejsza w wykryciu.

Nowotwórsprawia, że wiele osób nie może spać po nocach w obawie o swój stan zdrowia. Ta straszliwa dolegliwość dotyka coraz większą liczbę osób na świecie. Najgorsze jednak jest to, że coraz częściej wykrywany jest u ludzi młodych. Jako że walka z nim jest niezwykle trudna, a całkowite wyleczenie praktycznie niemożliwe, najważniejsze w walce z nim są profilaktyka i wczesna diagnoza.

W tym drugim względzie wielkiego odkrycia dokonali naukowcy z Lublina. Opracowana przez nich metoda może pomóc wielu kobietom. Dzięki niej, w bardzo szybki sposób będzie można wykryć czy guz piersi jest złośliwy, czy nie. Znacznie zostanie także ograniczone ryzyko "rozsiewania się" nowotworu podczas badania.

Rossmann wycofuje produkt ze sklepów. Kontrola jakości wykazała pewien problem.Rossmann apeluje o zwrot popularnego produktu. Niepożądane znalezisko w zawartościCzytaj dalej

Nowa metoda wykrywania nowotworu

Małżeństwo Marcina i Magdaleny Staniszewskich przez długi czas pracowało nad metodą, która pozwoliłaby im ulepszyć metodę diagnostyki raka piersi. Mieli dużą wiedzę, zdobywaną między innymi podczas pracy w laboratoriach Oxfordu oraz NASA. W skład stworzonego przez nich zespołu weszło 20 młodych, uzdolnionych lekarzy i specjalistów.

Do tej pory najpowszechniejszą metodą badania guzków piersi była tradycyjna biopsja. Metoda wynaleziona przez Polaków o nazwie "Inprobe" zdecydowanie udoskonala samo badanie.

Według naukowców jej przewaga polega na tym, że nie trzeba wbijać igły z sondą bezpośrednio do guza - może to prowadzić do jego aktywacji lub rozsiania - a jedynie w jego zmiany. Badanie jest znacznie bardziej bezpieczne i mniej bolesne dla pacjenta. Sama analiza polega na sprawdzeniu tkanki pobranej z okolicy guza, która to uzyskiwana jest w postaci numerycznej.

Warto docenić również szybkość badania. Przygotowanie trwa około 30 minut, zaś po 15 minutach można będzie stwierdzić czy nowotwór jest złośliwy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

NowotwórNowotwór zabrał gwiazdora disco polo 2 lata temu. Jego żona została bez środków do życiaCzytaj dalej

Nowotwór - choroba XXI wieku

Odkrycie lubelskich naukowców znacznie ułatwi diagnozę i z pewnością ograniczy możliwość przerzutów podczas badania.

Wynaleziona metoda została już opatentowana. Wcześniej przeszła badania przedkliniczne, po których została on okrzyknięty dużym sukcesem. Po opatentowaniu następnym krokiem jest oczywiście wprowadzenie projektu w życie. Według pierwszych szacunków może mieć to miejsce w 2021 roku.

Walka z nowotworem cały czas trwa. Zatrważające statystyki wymagają coraz bardziej zaawansowane badania. Pojawiają się spekulacje, że w ciągu kilkudziesięciu lat nowotworem może być dotknięta co druga osoba. Wymaga to podjęcia natychmiastowych działań w celu wynalezienia bezpiecznej metody nie tylko diagnozy, ale i leczenia raka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska bez makijażu na Instagramie. Fani są zachwyceni: „Piękna kobietka”
  2. Gosia Baczyńska schudła! Projektantka wygląda zjawiskowo
  3. Małgorzata Rozenek pochwaliła się brzuchem. Fani gratulują celebrytce
  4. Zaczyna robić się już poważnie. Związek Igi Lis i Taco Hemingwaya kwitnie
  5. Burza w mediach wokół Kuby Wojewódzkiego. Król TVN jest jednak gejem?

TVN i Polsat dały im sławęTVN i Polsat dały im sławę. Zmarli w niewyjaśnionych okolicznościachCzytaj dalej

źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News