Nie żyje Gordon Banks. Anglia w żałobie po śmierci legendy sportu

Nie żyje Gordon Banks. Anglia w żałobie po śmierci legendy sportu Źródło: Pikio

Nowotwór odebrał nam kolejną wielką osobistość. Gordon Banks, legenda angielskiego futbolu, zmarł w wieku 81 lat na raka jelita. Świat piłki oraz Brytyjczycy opłakują ikonę sportu. Bramkarz zdobył z reprezentacją Anglii mistrzostwo świata w 1966 roku.

Gordon Banks od dawna zmagał się z problemami zdrowotnymi. Jego kariera otrzymała potężny cios w 1972 roku, kiedy wieloletni bramkarz Stoke, Leicester City oraz narodowej drużyny angielskiej stracił prawe oko w wypadku samochodowym. Sześć lat później zakończył występy na boisku, w międzyczasie odbywając epizody w mniej renomowanych klubach irlandzkich, południowoafrykańskich i amerykańskich. Jak donoszą "Sportowe Fakty" Wirtualnej Polski, w grudniu 2015 roku u Gordona Banksa stwierdzono nowotwór jelita. Sędziwy już piłkarz nie zdołał pokonać ciężkiej choroby i odszedł w opinii jednego z najwybitniejszych bramkarzy w historii swojej dyscypliny.

Gordon Banks zmarł na nowotwór jelita. Kim był jeden z najlepszych bramkarzy wszechczasów?

Za takiego uznają go FIFA i IFFHS (Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu). Zdaniem tych instytucji Banks jest drugim najlepszym bramkarzem stulecia. W rankingu ustępuje jedynie radzieckiemu sportowcowi nazywającemu się Lew Jaszyn. Do kronik futbolu przeszła między innymi jego fenomenalna obrona potężnego strzału Pelego w meczu z Brazylią na mundialu w Meksyku w 1970 roku. To zdarzenie jest tak znane w świecie sportu, że doczekało się pomnika - przed stadionem Stoke City w 2008 roku sam Pele odsłonił pomnik Gordona Banksa "cudownie" broniącego strzał Brazylijczyka. Bramkarz znalazł się też wśród pierwszych graczy uwiecznionych w galerii sław w brytyjskim Narodowym Muzeum Piłki Nożnej. Jego gwiazda widnieje też w alei znakomitości przed ratuszem w rodzinnym Sheffield. Prywatnie był wujem perkusisty britpopowej grupy Pulp, a swoją żonę poznał podczas w RFN podczas odbywania służby wojskowej. Dorastając w robotniczej dzielnicy Sheffield musiał zrezygnować ze szkoły (pochodził z bardzo ubogiej rodziny) i rozpoczął pracę w wieku 15 lat od noszenia worków z węglem i jako pomocnik murarza. Jak mówił sam Banks, pomogło mu to zbudować mięśnie rąk, tak przydatne w późniejszej karierze. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM

Jak donosi sekcja sportowa BBC, w mediach pojawiają się liczne kondolencje - wyrazy współczucia wyrażają między innymi koledzy klubowi Banksa, obecni reprezentanci Anglii Harry Maguire oraz Raheem Sterling, a także zawodnicy legendarnej angielskiej "jedenastki" z 1966 roku z uhonorowanym tytułem szlacheckim Bobbym Charltonem na czele. Swoje kondolencje złożyła na Twitterze również niemiecka federacja piłkarska DFB - to przeciwko Niemcom właśnie reprezentacja Anglii zmierzyła się w pamiętnym finale jedynych zwycięskich dla siebie mistrzostw. Brytyjskie media pełne są rozlicznych treści wspominających i oddających hołd narodowemu bohaterowi sportu będącemu wzorem do naśladowania dla pokoleń młodzieży. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Gdzie mieszka Grażyna Torbicka? Gwiazda uciekła z Warszawy, by zamieszkać w takim miejscu?!
  2. Barbara Kurdej-Szatan na randce z tajemniczym mężczyzną. Zapłacił jej za spotkanie 42 tysiące!
  3. Fenomenalny występ 13 latki w Voice Kids! Druga Roksana Węgiel?
  4. Niebezpieczne znalezisko w jedzeniu z Lidla. Mogło dojść do tragedii
  5. Emeryci znowu oszukani? Skończyło się na obietnicach, nie dostaną pieniędzy

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News