Odkryto nowy organ w ludzkim ciele. Odpowiada za przerzuty raka?

Odkryto nowy organ w ludzkim ciele. Odpowiada za przerzuty raka? Źródło: twitter/Scientific American

Nowotwór staje się coraz lepiej znany człowiekowi.  Naukowcy odkryli zupełnie nowy organ w ludzkim ciele, który ich zdaniem może być kluczem do wyjaśnienia schematu przerzutów. Czy pomoże to w walce z rakiem?

Nowotwór to bez dwóch zdań zmora XXI wieku. Dotykająca coraz większą liczbę osób dolegliwość jest niezwykle trudna do wyleczenia. Najgrośniejsze wydają się być tak zwane przerzuty, czyli przenoszenie się zmutowanych komórek na inne organy. Według naukowców, kluczem do zrozumienia nowotworu jest mało znany organ w ludzkim ciele. Naukowcy z NYU School of Medicine, University of Pennsylvania oraz Mount Sinai Beth Israel Medical Center wykazali, że organizm człowieka jest jeszcze bardziej tajemniczy niż do tej pory sądziliśmy.

Nowy organ w ludzkim ciele kluczem do leczenia nowotworu?

Odkryty w 2015 roku w Izraelu, za pomocą metody laserowej endomikroskopii konfokalnej organ nazwany został interstitium. Przedtem uważany był jedynie za bitą tkankę łączną, jednak teraz już wiemy, że jest to organ, w dodatku jeden z największych w ludzkim ciele. Według szczegółowych wyników badań stanowi on około 16 proc. masy całego ciała oraz 20 proc. jego objętości. To oznacza, że powierzchnia, którą zajmuje jest większa niż powierzchnia skóry. Tworzy on strukturę, która obecna jest w skórze, płucach, mięśniach, naczyniach krwionośnych oraz wyściółce jelit. Jest to zbiór połączonych ze sobą przedziałów, które wypełnione są cieczą. Płyn ten przemieszcza się bardzo szybko po organizmie i - według naukowców - to właśnie on miałby stać za przerzutami nowotworów.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM

Nowotwór coraz bliżej wyleczenia?

Według tych założeń, komórki nowotworowe do przemieszczania się wykorzystują płyn śródmiąższowy, zawarty właśnie w strukturach interstitium. Naukowcy już teraz zapowiedzieli przełom w kwestii walki z rakiem, jednak dopiero za jakiś czas będziemy w stanie zweryfikować, czy mają rację. Nowotwór dla wielu nadal oznacza wyrok śmierci. Nie potrafimy walczyć z nim, bez wyrządzania ogromnych szkód w ludzkim organizmie. A nawet jeśli ryzykowna terapia okaże się skuteczna, nie ma gwarancji, że nie dojdzie do przerzutów i sytuacja powtórzy się. Odkrycie zasady, jaką rządzą się przerzuty pozwoliłyby na znaczne zbliżenie się do opracowania skutecznego leku na raka. ZOBACZ TAKŻE
  1. Wszystkie media napisały o tym, co właśnie zrobiła córka Anny Przybylskiej!
  2. Katarzyna Łaniewska skrytykowała film „Kogel-Mogel 3”. Nie miała litości
  3. Jackowski przepowiedział przyszłość Roberta Biedronia. Ma bardzo złe wieści
  4. Syn Zenka Martyniuka będzie chciał unieważnić małżeństwo
  5. Rydzyk nie dostanie ani grosza emerytury! Zaskakujące fakty
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
  źródło: planeta.fm Następny artykuł