Rakotwórcza substancja w największych sieciach handlowych w Polsce. Wymagana wzmożona ostrożność

Rakotwórcza substancja w największych sieciach handlowych w Polsce. Wymagana wzmożona ostrożność Źródło: pixabay/reverent

Nowotwór może być spowodowany nawet popularnymi produktami ze sklepów, w których codziennie robimy zakupy. Wszystko wyszło w najnowszym badaniach, zleca się zwiększenie w tej kwestii ostrożności. Lepiej unikać groźnej substancji.

Nowotwór to niewątpliwie straszna choroba. Każdy chciałby jej uniknąć, choć nie jest to łatwe, bo we współczesnym świecie jesteśmy wyjątkowo narażeni na substancje powodujące choroby nowotworowe. Okazuje się, że nawet podczas zwykłych zakupów trzeba zachować szczególną ostrożność.

Niespodziewany czynnik, które może powodować nowotwór

Okazuje się, że substancja, która może powodować choroby nowotworowe, znajduje się w paragonach fiskalnych. Po badaniu wykonanym przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne na jaw wyszło, że Bisfenol A, używany przy produkcji paragonów, ma właściwości rakotwórcze.

Substancja zwiększa ryzyko zachorowania na choroby takie jak zaburzenia metaboliczne, niepłodność, otyłość, nowotwór piersi czy prostaty. Rakotwórczy związek znajduje się również w popularnych opakowaniach żywności, butelkach, elektronice i na opakowaniach płyt. Okazuje się, że na paragonach jej stężenie jest znacznie większe (nawet do 1000 razy) niż na innych produktach, ponadto przenikalność na skórę ma wynosić 46%.

- Bisfenol A po prostu poprawia termoczułość paragonów. Ale wystarczy tylko wykorzystywać papier, który nie będzie zawierał szkodliwych substancji. Od przyszłego roku mają wejść też w życie e-paragony. Być może one w jakiś sposób pomogą lepiej zadbać o zdrowie pracowników. Inny pomysł to wprowadzenie dla pracowników bawełnianych rękawiczek czy maseczek ochronnych - mówiła doktor Aleksandra Rutkowska.

Związki zawodowe nie zamierzają zostawić tego bez komentarza

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne i ryzyko wzrostu zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży. A trzeba podkreślić, że szacowane koszty leczenia skutków narażenia ludzi na tego typu substancje to 100-250 mld euro rocznie - mówiła Rutkowska.

Dzisiaj grzeje: 1. Jolanta Kwaśniewska nie wytrzymała. Podczas wywiadu ujawniła całą prawdę, wszystkim opadły szczęki
2. 27 dzieci trafiło do szpitala, blisko 100 osób jest poszkodowanych. Nowe wiadomości o tragedii na południu Polski

Walkę w tej kwestii zapowiada NSZZ Solidarność, mają walczyć o zapewnienie pracownikom rękawiczek oraz masek dla bezpieczeństwa. Szczególnie że obecnie jest znaczny wzrost produktów, przy których produkcji wykorzystuje się Bisfenol A.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 600 złotych brutto emerytury. Za 11 lat setki tysięcy osób będzie SKAZANYCH na biedę
  2. Justyna Kowalczyk w końcu pokazała partnera. Sportsmenka długo go ukrywała, teraz wiadomo dlaczego
  3. 22-latek zgwałcił zaledwie 13-miesięczną dziewczynkę. Nieoficjalne doniesienia są porażające, ujawniono, do czego wykorzystał papierosy
  4. Ogromne zniżki w Biedronce! Tak niskich cen popularnych produktów nie było od dawna, trzeba się spieszyć
  5. Zjadłeś czekoladę i usiadłeś "za kółkiem"? Możesz dostać srogi mandat, a nawet stracić prawo jazdy

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News